هفته نامه ی فرهنگی - سیاسی - اجتماعی پیک ایلام

بيقراري قيمتها

ماه‌هاي پايان سال 91 در حالي سپري شد كه دغدغه اصلي مردم افزايش بي‌رويه قيمت‌ها و اجناس مورد نياز مردم بود كه بي‌وقفه راه صعود خود را در پيش گرفته و به تركتازي خود ادامه داد تا اين كه شروع سال 92 و ماه آغازين آن باز روند افزايش قيمت‌ها اين‌بار با چراغ خاموش راه خود را تداوم بخشيد به طوري كه در اجناس بسته‌بندي شده با افزايش بين 30 تا 40 درصدي و در بعضي اقلام مثل پرتقال و گوجه كه قابل وصف نيست كه چه نرخ‌هاي نجومي را تجربه كردند. معلوم نيست كه بالاخره مسوول اين مشكلات كيست و چرا كسي پاسخ‌گو نيست كه حداقل توضيح مختصري به مردم داده باشد كه چرا هر روز و هر لحظه شاهد افزايش قيمت‌ها باشيم و جه توجيهي براي اين همه گران‌فروشي وجود دارد؟ آين اين گراني  نقطه توقفي خواهد داشت يا قرار است تا پايان سال همچنان شاهد اين افزايش قيمت‌ها باشيم و سرانجام آن به كجا خواهد كشيد؟! لازم است مسوولين امر مردم از اين مشكلات روزافزون با نظارت و برنامه‌‌ريزي نجات دهند چرا كه در حق اين مردم بيش از اين روا نيست كه در مضيقه قرار بگيرند.

قطعاً مسوولين محترم مي‌دانند كه مقام معظم رهبري اين سال را سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي نامگذاري كرده‌اند كه براي تحقق اين شعارها در مرحله اول رفع گرفتاري‌هاي اوليه از زندگي مردم است كه مردم با شور و نشاط بيشتري در عرصه انتخابات خرداد 92 حضور يافته و با خلق حماسه سياسي زمينه را براي تحقق حماسه اقتصادي فراهم آورند كه چرا كه اين دو مهم لازم و ملزوم همديگرند. اميدواريم همه با هم در حلق اين دو حماسه عظيم مشاركت جدي نماييم و ترقي و تعالي كشور و استان‌مان را شاهد باشيم.ان‌شاءا...

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:55  توسط هیئت تحریریه  | 

حجتالاسلام دکتر حسن روحانی با اعلام شعار انتخاباتي «تدبير و اميد» اعلام كرد گفتمان من عبارت است از:

نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل با جهان

دكتر روحانی پس از ارسال سلام و درود به امام، شهیدان و حاضران سالن گفت: سلام من به ایرانی که چهره اش مدتی است غبار آلود است. سلام من به اسلام و انقلابی که عده ای از نام آن سوء استفاده کرده اند و شعارهای بی محتوا و بداخلاقی را پای انقلاب نوشته اند. سلام بر پیر قد خمیده ای که نامش را نمی دانم. وقتی از او سوال می کنم می گوید، نام من آزادی است.

وی ادامه داد: امروز ایران روزهای خاصی را می گذراند . سرمایه های زیادی در این سال ها از دست رفت یا به آن ها ضربه های سخت وارد شد.

روحانی اینگونه دنباله کلامش را گرفت: از اخلاق می گویم که امروز نورانیت آن در جامعه کم شده است. اخلاق در جامعه، اخلاق در سطح حاکمیت، اخلاق در میان مدیرانی که گاهش سخنانشان با واقعیت سال ها فاصله دارد.

وی ادامه داد: از تدبیر و عقلانیت می گویم که امروز با رفتارهای احساسی و گاهی بی منطق با فقدان تدبیر مواجه است. از توسعه و پیشرفت می گویم که فقط نام زیبای آن باقی مانده و درخشش خود را از دست داده است.توسعه و پیشرفتی که در این 8 سال می بایست شاهد شکوفایی آم می بودیم.

دکتر حسن روحانی در ادامه به درآمدهای ارزی کشور طی سال های اخیر اشاره کرد: میزان ارزی که در تمام دولت سازندگی از نفت و گاز عاید کشور شد کمتر از 24 درصد درآمد ارزی 8 سال اخیر بود و تمام ارزی که در دولت اصلاحات به دست آمد کمتر از 27 درصد این دوره 8 ساله بوده است.

وی افزود: در این شرایط چقدر شرم آور است که بانک مرکزی کشور سکوت می کند و IMF اعلام می کند که رشد اقتصادی ما در سال گذشته، منفی بوده است. این برای اولین بار است که بعد از جنگ تحمیلی رشد اقتصادی کشور منفی می شود. آن هم در شرایطی که این میزان درآمد ارزی عاید کشور شده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود گفت: از کارآمدی می گویم که در طول این مدت آمار، فراون داده شد اما فعالیت های زیربنایی، کمتر دیده شد.

وی افزود: دیگر نگویم از قانونمندی و قانون مداری که چه بر سر آن آمد. از رضایت عمومی که به خاطر بداخلاقی ها و گسترش فساد به سمت بی اعتمادی در حرکت است. از امنیت و عدالت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که سرنوشت ناخوشایندی پیدا کرده است. دیگر نگویم بر سر منزلت و کرامت انسانی چه آمد.

دبیر اسبق شورای امنیت ملی کشور گفت: ایران روزهای سختی را می گذراند. اکنون زمان فداکاری و زمان حماسه است. از روزهای حساس سخن می گویم به واسطه چالش های منطقه ای و بین المللی. به خاطر تحریم ها. به خاطر مشکلات فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی. حساسیت به خاطر سوء مدیریت هاو مدیریت اقتصادی کشور به جای اینکه با تدبیر و اتکا به قدرت مردم، پیام رشد پایدار را به جهان بدهد. پیام ضعف به تحریم کنندگان می دهد.

وی به مشکلات فعلی اقتصاد اشاره کرد: تورم بالای 30 درصد است. کاهش قدرت خرید پول ملی به کمتر از نصف رسیده است. بیکاری بالای 13 درصد و رشد اقتصادی صفر و یا حتی منفی است. این در شرایطی است که در این سال ها بیشترین درآمد ارزی نصیب کشور شد. در طول 8 سال 700 میلیارد دلار درآمد ارزی کشور بود که باید در کنار ظرفیت های ملی ما را به اهداف سند چشم انداز که اجرای آن از سال 84 آغاز شد، نزدیک می کرد.

روحانی افزود: قرار بود رشد اقتصادی به 8 درصد برسد و نرخ های بیکاری و تورم تک رقمی شود.

حسن روحانی گفت: همه ضعف ها را نمی توان پای تحریم نوشت. همین مدیریت بود که تحریم را به سخره می گرفت و آن را کاغذپاره لقب می داد در حالی که می توانستیم تحریم ها را با تدبیر و عزتمندانه، قابل اجتناب و قابل تقلیل کنیم.

وی ادامه داد: این ضعف مدیریت ها حاصل چه عواملی است. مگر نهادها و ساز و کارهای اندیشه ای در نظام اجرایی منحل نشد؟ مگر سازمان مدیریت بسته نشد؟ مگر شورای پول و اعتبار تعطیل نشد؟ یا آن زمان که وجود داشت تصمیماتش وتو نشد؟ مگر در کمیسیون های اجرایی و دولت شاهد این میزان به هم ریختگی نبودیم؟ تصمیمات بی ثبات و در حال تغییر به حدی است که طی 5 ماه، 60 تصمیم ارزی مختلف گرفته شد.

روحانی دلایل بروز مشکلات فعلی را اینچنین برشمرد: جانشین شدن تصمیمات فردی به جای عقل جمعی؛ گسستگی پیوند نظام اجرایی با نخبگان علمی و دانشگاهی؛ عدم استفاده از فعالان فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی؛ بازگشت به عقب در رویکرد تصدی گرایانه دولت در اقتصاد حتی بنگاه های عمومی که به ظاهر شکل غیردولتی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ادامه سخنانش گفت: ایران روزهای سخت و حساسی را می گذراند. در این شرایط وظیفه ما چیست؟ من به عنوان فرزند ایران و سرباز انقلاب چه وظیفه ای دارم؟ مگر آنچه در حوزه و دانشگاه آموختم و آنچه در تمام این سال ها تجربه کردم، سرمایه ملی نبوده است؟ در این شرایط حساس چه باید کرد؟ آیا نباید رئیس جمهوری بار مسوولیت را بر دوش بگیرد که ملی بیاندیشد؟ نه حزبی که مستقل و معتدل باشد. کارآمد باشد. بین الملل نگر باشد.برنامه محور و مشورت پذیر باشد. مسوولیت پذیر و پاسخگو باشد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در این شرایط حساس و ویژه من به خاطر احساس مسوولیت شخصی و فردی و به خاطر نظر مشورتی بزرگان نظام، بزرگانی که برای من همواره مورد تکریم بوده اند؛ بزرگانی که سال ها با آن ها و در کنارشان کار کرده ام؛ عزیزانی که در مجالس و مجامع مختلف در کنار هم بودیم؛ احزاب، تشکل ها، متخصصان و فرهیختگان و همه آن هایی که با زبان های مختلف به بنده گفته اند که بیا و این مسوولیت را بپذیر، به میدان آمده ام. چراکه به آینده امید دارم. امید به راه حل برای مشکلات دارم.

وی با اشاره به اینکه پیش پای ملت ایران بن بست نمی بینم، افزود: باید تدبیر جای بی تدبیری و خرد جمعی جای تصمیم فردی را در کشور بگیرد. باید باور کنیم که مردم باید حاکم باشند پس نخبگان، فرهیختگان و سرمایه های ملی باید نظر دهند و از نظراتشان استفاده شود. روزگار، روزگار فداکاری است نه تن آسایی و عافیت طلبی. آبروها را باید هزینه کنیم و برای عظمت ایران بزرگ کمر همت ببندیم.

وی در ادامه از مشکلات کنونی کشور گفت و افزود: متاسفانه در حال حاضر سرمایه های صنعتی تعطیل یا نیمه تعطیل است. سرمایه های عظیم کشاورزی به خاطر بی تدبیری از حداکثر استفاده محروم مانده. موقعیت منطقه ای بی نظیر کشور بی استفاده رها شد. ما همه چیز داریم و فقط یک مدیریت کارآمد و متواضع کم داریم. می توان با یک روابط بین المللی قوی به عزت و شرافت ملی بها داد و با مهارت مذاکراتی، روابط را در مسیر برد-برد قرار داد. سیاسیت خارجی علم است، هنر است و ما نیاز به دانشمندی هنرمند داریم که تجربه لازم را در این زمینه داشته باشد. دوران جدید مدیریت کشور باید نه بر پایه ستیزه جویی و تناقض ها بلکه با گردهمایی ها و وحدت ها و جذب انسان های مخلص، کارآمد و صادق، بنا نهاده شود. دولتی موفق خواهد بود که فرا جناحی باشد. نمی شود با یک جناح کشور را اداره کرد اگر می شد که الان باید رضایت وجود داشت. کشور را ملت اداره می کند نه یک حزب و یک جناح. باید هر انسان کارآمدی که آماده فداکاری است و نظام و قانون اساسی را قبول دارد به کار بگیریم.

حجت الاسلام روحانی در ادامه به بیان چند پرسش پرداخت و از روند کنونی انتقاد کرد: چرا این همه بازنشستگی های زودهنگام با دلایل واهی در دانشگاه ها داریم؟ چرا بخش بزرگی از مدیران توانمند کشور را منزوی کرده ایم؟ بزرگان و نخبگان کشور سرمایه های ملی هستند مگر شما حق دارید آنها را تلف کنید؟ مگر شما حق دارید چهره بزرگان و زحمت کشان را با تهمت، افترا و دروغ منکوب کنید. باور کنیم که ما مالک کشور نیستیم. رییس دستگاه اجرایی کشور باید ایمان داشته باشد که صرفا یک امانتدار از سوی مردم است. با چه حقی هر روز دست توی جیب مردم می کنیم و نصف پول مردم را برداشت می کنیم؟ ارزش پول ملی را نصف کرده ایم و هنوز شعار می دهیم؟ احساس مالکانه بر مردم را کنار بگذاریم. در دوران جدید ملاک شایستگی است و نه وابستگی. در این دوران باید رفع تنش ها در روابط بین الملل در دستور کار قرار گیرد و این ها با تدبیر و امید شدنی است. نیاز به فرهنگ پویا، اقتصاد شکوفا و سیاست راهگشا داریم. همه مردم کشور باید احساس عدالت کنند. عدالت یعنی فرصت برابر برای هر ایرانی. حقوق برابر برای همه مردم در قانون اساسی مقرر شده است. اگر بار مسئولیت اجرایی کشور، توسط مردم بر دوش من گذاشته شود منشور حقوق شهروندی تدوین خواهم کرد. در منشور حقوق شهروندی تمام مردم احساس برابری خواهند کرد مطابق قانون اساسی.

وی با خواندن دو بیت شعر از دولت تدبیر و امید گفت: مسلمانان مرا وقتی دلی بود / که با وی گفتمی گر مشکلی بود / به گردابی چو می افتادم از غم / به تدبیرش امید ساحلی بود. گفتمان من نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل با جهان خواهد بود. من دولت راستگویان و درستکاران را تشکیل خواهم داد.

روحانی در میان تشویق حضار اینگونه سخنانش را پایان داد: زنده باد صداقت، زنده باد اخلاق، زنده باد حقوق شهروندی، زنده باد اعتدال، زنده باد تدبیر، زنده باد امید، زنده باد اسلام و زنده باد ایران. ما حماسه سیاسی را به فرمان رهبری در 24 خرداد خواهیم آفرید و با دولت تدبیر و امید، حماسه اقتصادی را هم خواهیم آفرید.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:54  توسط هیئت تحریریه  | 

شکــست «نمایش استادیوم آزادی»

برغم تمام برنامه‌ریزی‌ها و هزینه‌های میلیاردی و آوردن نیرو از سراسر کشور برای نمایش قدرت 100 هزار نفری کمتر از یک سوم این رقم را توانستند جمع کنند؛ به همین دلیل بود که احمدی‌نژاد ترجیح داد این مراسم جنجالی را انتخاباتی نکند و با توجه به اطلاعاتی که از تعداد اندک جمعیت به نهاد ریاست جمهوری رسیده بود، قرار شد مشایی هم نیاید. اوضاع استادیوم، اصلاً برای بهره‌برداری تبلیغاتی و حتی گفتن «زنده باد بهار» نیز مساعد نبود، آن هم در میان جمعیتی که چون وقت ناهارشان دیر شده بود، به جای «زنده باد «بهار» «شعار» ما «ناهار می‌خواهیم یالّا» سر می‌دادند.

روز 29 فروردین 1392، برغم تمام مقدمه چینی‌هایی که برایش شده بود، هرگز روز احمدی نژاد و دولت احمدی نژاد نبود.

از مدت‌ها قبل، دولت، به معنای واقعی کلمه، تمام همّ و غمّ خود را صرف این کرده بود که بتواند 100 هزار نفر را در حمایت از خود به استادیوم آزادی بکشاند و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ، قدرت نمایی سیاسی و تبلیغاتی کند.

آزادی                                                                  

دولت از مدت‌ها قبل، تبلیغات میتینگ 100 هزار نفری‌اش را شروع کرده بود

اگر صد هزار نفر از ساکنان تهران، به برنامه دولت می‌رفتند، احمدی نژاد و تیمش، می‌توانستند در تحلیل خود مبنی بر ادامه حضور در پاستور، راسخ‌تر باشند.

اما دعوت از دهها گروه موسیقی و حتی شایعه خواندن «حبیب» در این گردهمایی، نصب بیلبوردهای بزرگ و پرشمار در اتوبان‌ها و نقاط پرتردد تهران و تبلیغات دامنه‌دار رسانه‌ای و ... نتوانستند رغبت و تحرکی در میان مردم تهران برای رفتن به مهمانی دولت ایجاد کنند.

از این رو، دولت آماده باش سراسری داد و قرار شد از استان‌های مختلف کشور و از ادارات و سازمان‌های دولتی، کارمندان، کارگران، دانش آموزان و اعضای هلال احمر را به همراه خانواده هایشان، با خرج دولت، به تهران بیاورند و برگردانند.

استادیوم آزادی

احمدی نژاد انتظار نداشت تنها یک سوم برآوردهایش از میزان جمعیت را ببیند

چند روز قبل از مراسم استادیوم آزادی، برخی نزدیکان دولت پیشنهاد کرده بودند برنامه را به جای برگزاری در استادیوم 100 هزار نفری آزادی به سالن 12 هزار نفری آزادی ببرند ولی مقامات دولت گفته بودند که جمع کردن 100 هزار نفر برایشان کاری ندارد و حتماً باید در استادیوم اجرای برنامه کنند! آنها به این تجمع یکصد هزار نفری نیاز مبرم داشتند.

با این حال، روز موعود فرا رسید. صدها خودروی اداری و اتوبوس و مینی بوس، از سراسر کشور در اطراف استادیوم آزادی پارک کردند تا افرادی که از شمال و جنوب و شرق و غرب کشور، آورده بودند را پیاده کنند.

استادیوم آزادی

از همه جای کشور آورده بودند، با پول و خودروهای بیت المال

اما برغم تمام پیش بینی‌ها، خرج‌ها و برنامه‌ریزی‌ها، استادیوم آزادی، حتی تا نیمه هم پر نشد، استادیومی که برغم معروفیت‌اش به «صدهزار نفری»، 84412 نفر ظرفیت دارد. (البته در مواردی تا 120 هزار نفر هم توانسته اند در این استادیوم باشند ولی با 84412 نفر، کل صندلی‌ها پر و استادیوم آکنده از جمعیت می‌شود.)

برآوردهای مستند به تصاویر حاکی از آن است که کل دولت توانسته از تهران، شهرهای اطراف و استان‌های کشور، با بسیج امکاناتش، تنها 30 هزار نفر را در استادیوم جمع کند.

در این میان، نقش سازمان هلال احمر را نباید نادیده گرفت که به تنهایی توانست با تجمیع دانش آموزان عضو هلال احمر ، که با لباس های فرم کاملاً مشخص بودند ، آبروداری کند(!) و بخش مهمی از صندلی‌ها را اشغال نماید و الّا استادیوم خالی از اینی می‌شد که بود. احمدی‌نژاد باید پاداش خوبی به مسوولان این سازمان بدهد!

استادیوم آزادی

هلال احمر، آبروی مراسم را خرید؛ بخش زیادی از حاضران، اعضای هلال احمر بودند

جمعیت اندکی که بعد از آن هیاهوی بسیار و هزینه‌های میلیاردی به استادیوم دولت توانست به استادیوم ببرد، از یک سو، شکست  تشکیلاتی دولت در اجرای یک عملیات جمع‌آوری نیرو و لجستیک بود و از سوی دیگر، یک ناکامی سیاسی برای جریانی بود که می‌خواست در حضور 100 هزار نفر، قدرت نمایی کند.

دقیقاً به همین دلیل بود که احمدی‌نژاد ترجیح داد این مراسم جنجالی را انتخاباتی نکند و با توجه به اطلاعاتی که از تعداد اندک جمعیت به نهاد ریاست جمهوری رسیده بود، قرار شد مشایی هم نیاید.

اوضاع آزادی، اصلاً برای بهره‌برداری تبلیغاتی و حتی گفتن «زنده باد بهار» نیز مساعد نبود و اگر می‌خواستند چنین کنند نقض غرض می‌شد، آن هم در میان جمعیتی که چون وقت ناهارشان دیر شده بود، به جای « زنده باد بهار» شعار «ما ناهار می‌خواهیم یالّا» سر می‌دادند.

استادیوم آزادی

ورزشگاه نیمه خالی، باعث شد مشایی نیاید و احمدی‌نژاد هم که حتی از مراسم 22 بهمن و پیام نوروزی و سفر استانی‌اش، برای طرح شعار شعار زنده باد بهار استفاده می‌کرد، از خیر طرح این شعار بگذرد!

این بود که احمدی‌نژاد ترجیح داد بعد از چند دقیقه سخنرانی معمولی و دادن لوح تقدیر به 9 نفر، استادیوم را، بدون هیچ دستاوردی ترک کند و این در حالی بود که قرار بود جشن تقدیر از خادمان سفرهای نوروزی، میتینگ انتخاباتی دولت شود. در درستی این گزاره همین بس که در سال‌های قبل، تجلیل از دست اندرکاران سفرهای نوروزی در یک مراسم متعارف در داخل یک سالن اجتماعات صورت می‌گرفت و هیچ‌گاه احساس نیاز به این نمی‌شود که هزینه‌های میلیاردی کنند و از اقصی نقاط کشور، کارمندان و کارگران و دانش‌آموزان را سوار اتوبوس کنند و با دادن حق ماموریت و تغذیه و اسکان و هزینه ایاب و ذهاب و ... آنها را به تهران بیاورند که مثلاً می‌خواهیم به 9 نفر لوح تقدیر بدهیم! اساساً برای یک مراسم تجلیل اداری، چنین میتینگی نیاز نبود، نه در ایران و نه در هیچ جای دنیا.

شکست نمایش استادیوم آزادی، هم از این منظر بود که ریخت و پاش میلیاردی برای هیچ، آن هم در شرایط اقتصادی کنونی - که حتی تکلیف بوده سالانه کشور هم معلوم نیست - موجی از نارضایتی عمومی ایجاد کرد و هم، 100 هزار نفری که دولت می‌خواست گردهم آورد، محقق نشد تا دولتی‌ها، نقشه‌هایشان را نقش بر آب ببینند به ویژه آن که بخش قابل توجهی از حاضران در استادیوم، بعد از پایان برنامه‌های هنری و موسیقی و بعد از ورود احمدی نژاد، استادیوم را ترک کردند.

البته این، تنها دولت نبود که در این ماجرا ناکام ماند، مردم نیز که ظرف یک بعد از ظهر، میلیاردها تومان از جیب شان بر باد رفت، متضرر نمایش استادیوم آزادی بودند. از این مراسم، نه نانی برای ملت در آمد و نه آبی برای دولت.


احمد شوهانی:

نقاط مرزی استان ایلام هنوز آلوده به مین هستند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه اعلام پایان مین‌زادیی از مرزها به نفع منطقه نیست، تاکید کرد: بهتر است تا مین زدایی از شهرهای مختلف غرب و جنوب غرب کشور به طور کامل انجام شود و پس از آن جشنی به این مناسبت انجام شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد شوهانی درباره سوال خود از احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: این سوال درباره عملکرد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مین روبی مناطق آلوده مرزی است.

نماینده مردم ایلام، ایوان، شیروان، مهران و ملکشاهی در مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، افزود: مسئولان این وزارت مدعی شده‌اند که کل مرزهای کشور از وجود مین پاک شده و برای پایان این کار جشنی باید برگزار کرد، در حالی که در مناطق غرب و جنوب غرب کشور به ویژه نقاط مرزی استان کرمانشاه و ایلام آلوده به مین‌ هستند به طوری که همین چند هفته قبل یکی از هموطنان مرزی در این منطقه به علت حادثه انفجار مین مجروح شد.

وی با بیان اینکه اعلام پایان مین‌زادیی از مرزها به نفع منطقه نیست، تاکید کرد: بهتر است تا مین زدایی از شهرهای مختلف غرب و جنوب غرب کشور به طور کامل انجام شود و پس از آن جشنی به این مناسبت انجام شود.

شوهانی با بیان اینکه دولت می‌خواهد در روزهای آخر عمر خود چنین مراسمی را برپا کند، تصریح کرد: برای مین روبی در منطقه کارهای خوبی انجام شده اما این عملکرد باعث نشده است تا تمام منطقه از وجود مین پاکسازی شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: اگر جشنی برای پایان مین روبی در مناطق مرزی برپا شود و پس از آن فردی براساس انفجار مین مجروح شود چه کسی پاسخگوی این اتفاق خواهد بود؟

وی با بیان اینکه به طور متوسط سالیانه ۱۰ نفر در مناطق مختلف بر اثر حادثه انفجار مین مجروح یا شهید می‌شوند، یادآور شد: نهادهای مختلف از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران برخی از مجروحان ناشی از انفجار مین را تحت پوشش خود قرار نداده است و علت این کار را حضور مجروحان در مناطق ممنوعه اعلام کرده در حالی که بسیاری از این افراد در زمین‌های کشاورزی خود مجروح شده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم، تصریح کرد: با توجه به اینکه اعتبارات خوبی به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای مین روبی از مناطق جنگ زده اختصاص پیدا کرده است وزیر دفاع باید پاسخگوی چگونگی هزینه کرد این اعتبارات باشد.


عراق نیازمند گسترش همکاری با ایران است

سرکنسول عراق در کرمانشاه گفت: این کشور نیازمند و علاقه مند به گسترس همکاری ها و پیوندهای مختلف با جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایرنا، «خالد زنگنه» در جریان دیدار با استاندار و مدیران دستگاه های استان ایلام بیان کرد: جمهوری عراق همواره تاکید ویژه ای بر گسترش پیوندها در بخش های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی ادامه داد: گسترش روابط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در همه حوزه با جمهوری اسلامی ایران از جایگاه مهمی در برنامه ها و سیاستگذاری های مقام های دولت عراق برخوردار است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و عراق دو کشور دوست و برادر به شمار می روند که پیوندها و اشتراک های بسیار نزدیکی در حوزه فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و تمدنی با یکدیگر دارند.

سرکنسول عراق در کرمانشاه افزود: عراق همواره به پیشرفت و توسعه ایران افتخار می کند چرا که این کشور دارای تمدنی با پیشینه درخشان و ممتاز در جهان است.

زنگنه تاکید کرد: ما همواره انتظار داریم که شرکت ها و پیمانکاران ایرانی در بخش های مختلف راه و شهرسازی، آب، برق و سایر حوزه‌های خدماتی و صنایع سنگین عراق سرمایه گذاری کنند.

وی گفت: پبشنهاد می شود، مقام های ایرانی هنگام برگزاری نمایشگاه های توانمندی های اقتصادی و صنعتی این کشور از مسوولان و بخش خصوصی عراق برای شرکت در این نمایشگاه ها دعوت شود تا برای سرمایه گذاری و توسعه روابط اقتصادی با عراق از بخش خصوصی ایران دعوت شود.

زنگنه افزود: سرکنسولگری عراق در کرمانشاه که حوزه غرب ایران را زیرپوشش خدمات خود دارد، آماده هرگونه همکاری در حوزه های مخنلف با استان های ایلام، کردستان، همدان و کرمانشاه است.


عباس زاده مشكيني:

ظرفیت سازمانهای مردم نهاد برای پیشگیری از اعتیاد در ایلام به کار گرفته شود

استاندار ایلام گفت: ظرفیت سازمانهای مردم نهاد برای پیشگیری از اعتیاد در ایلام به کار گرفته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود عباس زاده مشکینی صبح چهارشنبه در  نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در استانداری ایلام گفت: باید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برای ارائه آموزش های پیشگیری از اعتیاد در ادارات، مدارس و دانشگاه ها استفاده شود. وی به تاثیر مخرب اعتیاد بر سلامت جامعه اشاره کرد وعنوان کرد: مسئولان باید با نگاه واقع بینانه و در نظر گرفتن ظرفیت های مدیریتی، آموزشی و فرهنگی استان به برنامه ریزی برای پیشگیری و مقابله با اعتیاد به مواد مخدر بپردازند.

عباس زاده مشکینی افزود: الزامی شدن گذراندن دوره آموزشی پیشگیری از اعتیاد برای کارکنان ادارات ودستگاه های اجرایی باید صورت بگیرد. وی اضافه کرد: برای پیشگیری و مقابله با اعتیاد باید مراکز فعالیت ترک اعتیاد با مشارکت فعال فرماندارن انجام گیرد.


در جلسه هم اندیشی برای صیانت از جنگل های استان مطرح شد:

کاهش 80 درصدی حریق در جنگل های استان در ماه اول سال

فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی استان گفت :آتش سوزی در عرصه های طبیعی در ماه اول سال نسبت به مدت مشابه سال قبل80 درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام ،احمدی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام در جلسه هم اندیشی حفاظت و صیانت از جنگل های استان اظهار کرد: توجه به اهمیت منابع طبیعی و ارتقاء روابط حسنه و تعامل خوب و نیک نیروی انتظامی و منابع طبیعی استان قطعا در جهت افزایش توان نیروهای حفاظت تأثیری بسزا خواهد داشت و علاوه بر توسعه و احیاء باید حفاظت از جنگل های موجود مد نظر قرار گیرد. وی با بیان اینکه  نیروهای منابع طبیعی استان از پرتلاش ترین و کوشا ترین نیروهای منابع طبیعی کشور هستند خواستار مساعدت بیشستر نیروی انتظامی شد.

سپس سرهنگ کاظمی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گفت: در سالجاری با انجام برنامه های فرهنگی از جمله آموزش چهره به چهره با همیاران منابع طبیعی، محافظان افتخاری، بهره برداران و جوامع محلی از تخریب و تصرف و بالأخص آتش سوزی در عرصه های طبیعی نسبت به سال گذشته  در ماه آغازین سال 80 درصد کاهش داشته است.

سردار دولتی نیز برگزاری نشستهای کاری را بسیار مفید ارزیابی و تصریح کر: این نیرو آمادگی کامل دارد تا در صیانت از منابع طبیعی بطور جدی مانند گذشته نقش آفرینی کند.


طرح توسعه خوشه صنعتی گلیم نقش برجسته درایلام اجرا میشود

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان ایلام گفت: طرح توسعه خوشه صنعتی گلیم نقش برجسته در استان اجرا می شود.

نادر رضایی منش در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از ظرفیت های استان در زمینه صنایع دستی تولید فرش و گلیم نقش برجسته است و یکی از قدیمی ترین رشته های فعالیت بشر را صنایع دستی تشکیل می دهد. وی افزود: در بین صنایع دستی گلیم  وقالی به سبب قدمت تاریخی که دارند از ارزش والایی برخوردارند. وی اضافه کرد: گلیم نقش برجسته که تلفیقی از گلیم ساده و گره قالی است به عنوان مهمترین واصیل ترین صنعت دستی ایلام مطرح است. رضایی منش ادامه داد: با هدف توسعه مهارت، افزایش میزان تولید و علمی کردن این رشته در دانشگاه ها طرح توسعه خوشه صنعتی گلیم نقش برجسته دراستان اجرا می شود. وی اظهار داشت: در سال گذشته قرارداد انعقاد توسعه خوشه صنعتی فرش و گلیم نقش برجسته را دراستان ایلام با دانشگاه علمی کاربردی با اعتبار 5.2 میلیارد ریال منعقد کردیم.

رضایی منش بیان کرد: خوشه صنعتی به مجموعه ای از واحدهای کسب و کار تلقی می شود که در یک منطقه جغرافیایی و یک گرایش صنعتی متمرکز شده و با همکاری و تکمیل فعالیت یکدیگر به تولید و عرضه تعدادی کالا و خدمات می پردازند.

وی اضافه کرد: ما به توسعه این خوشه مبادرت می کنیم که به تولید کنندگان مواد اولیه، تولید کنندگان فرش و گلیم و تولید کنندگان وسایل و تجهیزات بخش فرش و گلیم آموزش های لازم را بدهیم و صادرات تولیدها را به صورت علمی انجام دهیم و در جهت صادرات بهتر این محصولات تلاش می کنیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:54  توسط هیئت تحریریه  | 

تبِ رئیسجمهور شدن؟!

حشمت الله فلاحت پیشه استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با فرارو گفت: «بنده در مجموع معتقدم کابینه ای از اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شده اند؛ هرچند حتی اگر همه این افراد با هم جمع شوند باز هم برای تکمیل کابینه نیازمند افراد دیگری از سایر طیف ها هستند.»

دلایل تعدد نامزدهای اصولگرا                          

وی ادامه داد: «تنوع و تعدد نامزدهای اصولگرا چند دلیل دارد. دلیل اول احساس بی رقیب بودن در انتخابات است. یعنی برخی از کاندیداها احساس می کنند انتخابات عملا انتخاب میان اصولگرایان است و لذا رقابت بین جناحین تبدیل به یک رقابت درون جناحی شده است.»

وی افزود: «اصولگرایان که شاید 4 سال پیش در چنین روزهایی در حال طراحی مولفه های وحدت گرا بودند و حتی سعی کردند برخی نهادهای سیاسی کشور را برای پیروزی در انتخابات جذب کنند، امروز در حال طراحی حدود و مرزهای تازه بین خود هستند. مرزهایی که شاید فقط در یک فضای انتخاباتی قابل تعریف باشد و اگر کسانی از بیرون نگاه کنند احساس می کنند واقعا تفاوتی بین افراد نیست و عملا آنها جزئی از یک جریان خاص هستند و نمی توانند یک رقابت انتخاباتی داغ را میان یکدیگر ایجاد کنند.»

این نماینده سابق مجلس اظهار کرد: «دلیل دوم مربوط به مشکل تحزب و ضعف نظام حزبی در ایران می باشد که مشکلی سنتی است و معمولا نوعی آشفتگی در فضای پیشا انتخاباتی در ایران ایجاد می شود.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم گفت: «دلیل سوم دوری و نزدیکی اصولگرایان از قدرت است.»

وی ادامه داد: «من معتقدم اصولگرایان دو دسته هستند: اصولگرایان مبتنی بر اصول و اصولگرایان مبتنی بر قدرت. اصولگرایان مبتنی بر اصول کسانی هستند که دل در گروی اصول اساسی جمهوری اسلامی دارند و بارها حتی حاضر شدند برای آنکه اصول اساسی کشور حفظ شود از قدرت عدول کنند.»

وی افزود: «اینها کسانی هستند که گرایش وحدت گرایانه تری دارند و حتی اگر در عرصه حضور داشته باشند در نهایت امکان و ظرفیت ائتلاف در میان آنها بیش از دیگران است.»

این استاد دانشگاه گفت: «اما دسته دوم اصولگرایان مبتنی بر قدرت هستند که حاضرند برای رسیدن به قدرت حتی با طیف های مخالف هم ائتلاف کنند و یا گروههای نزدیک به خود را با برچسب های تکفیر و ارتداد رد کنند.»

وی ادامه داد: «اوج کار این افراد در دو دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد و به ویژه در دور دوم مشخص شد که ما دیدیم حلقه اطراف آقای احمدی نژاد که مانند یک حلقه پیازی شکل بود روز به روز لایه های بیرونی این حلقه پیازی شکل کنار رفت تا سرانجام به یک هسته رسید که البته یک هسته نمی تواند نماد یک جریان سیاسی در کشور باشد.»

فلاحت پیشه اظهار کرد: «دلیل چهارم در تعدد نامزدهای اصولگرا شکل گیری ائتلاف 1+2 بود.»

وی ادامه داد: «برخی افراد و گروههای اصولگرا احساس کردند این ائتلاف عملا به معنای شکل گیری یک فضای تحدیدی در میان اصولگرایان است که باعث شده برخی گروههای سنتی اصولگرا نادیده گرفته شوند. لذا به رغم آنکه هیچ توقع و آمادگی برای کاندیداتوری نداشتند، رسما اعلام کاندیداتوری کردند که این اقدام نوعی پیام پرخاشگرانه برای وحدت بود.»

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: «دلیل پنجم که هم در میان جریان های اصولگرا و هم در میان جریان های متقابل و مستقل دیده می شود این است که تجربه چند انتخابات گذشته در کشور یک فضای ذهنی بوجود آورده که پایین آمدن سطح و جایگاه ریاست جمهوری از آن متبادر می شود.»

وی ادامه داد: «بدین معنا که خیلی از افراد خود را با برخی گزینه ها مقایسه می کنند و احساس می کنند می توانند رئیس جمهور شوند.»

وی افزود: «به عنوان مثال من معتقدم اگر با یک نگاه مدیریتی کاندیداها را بررسی کنیم برخی از افراد که اعلام کاندیداتوری کردند حتی در حد یک مدیر کل نیستند و در جایگاهای قبلی خود چه در حوزه اجرایی و چه در حوزه تقنینی از میانگین سطح اجرایی و قانون گذاری پایین تر بودند، اما اکنون به راحتی خود را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مطرح می کنند.»

وی تصریح کرد: «به عبارتی اگر در گذشته فقط معدودی از نخبگان سیاسی داعیه ریاست جمهوری داشتند، امروز بسیاری از افراد که قطعا جایگاه سیاسی، تجربه و کارآمدی آنها در حد ریاست جمهوری نیست برای انتخابات اعلام آمادگی کردند که البته همین حالا هم به هدف خود رسیدند.»

وی ادامه داد: «هدف این افراد پیروزی در انتخابات نیست؛ بلکه هدف آنها مطرح شدن در فضای پیشا انتخاباتی است. اما برخی افراد فراتر از این هدف، نگاهی عملیاتی دارند و به عنوان کاندیدا خود را معرفی می کنند تا در کابینه ائتلافی آینده جایگاهی داشته باشند.»

وی تصریح کرد: «همه این پیچیدگی ها ناشی از ضعف های ساختاری است که وجود دارد.»

انتخابات سه قطبی

فلاحت پیشه با بیان اینکه انتخابات آینده سه قطبی خواهد بود گفت: «من معتقدم به میزانی که کاندیدای جدی در طیف دولت از یک سمت و طیف اصلاح طلبان از سمت دیگر روی کار بیاید، به همان میزان دو تحلیل در جریان اصولگرایی قالب می شود.»

وی ادامه داد: «یک تحلیل عدم توافق و پذیرش شکست است و تحلیل دیگر رسیدن به توافق است که به نظر من احتمال فعال شدن تحلیل دوم زیاد است و در شرایطی این موضوع شکل می گیرد که گروهها و چهره های شاخص سنتی اصولگرا وارد عرصه شوند و فضا را برای نوعی ائتلاف بین اصولگرایان فراهم کنند.»

میزان نفوذ در ساخت قدرت و جامعه

فلاحت پیشه در پاسخ به این سوال که طیف های مختلف اصولگرایان که می توان گفت به نوعی در کاندیداهای کنونی متجلی می شوند از چه نفوذی در ساخت قدرت از یکسو و در میان جامعه از سوی دیگر برخوردار هستند گفت: «من معتقدم اصولگرایان در ساختار انتخابی و انتصابی قدرت در ایران دارای جایگاه عمده ای هستند.»

وی ادامه داد: «تا پیش از ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد جایگاه اصلی اصولگرایان در ساخت ها و نهادهای انتصابی قدرت بود و از زمان آقای احمدی نژاد اصولگرایان در ساخت های انتخابی قدرت هم ورود پیدا کردند، هرچند که این ساخت های انتخابی هم در دوره دوم ریاست جمهوری ایشان به یک هسته خاص محدود شد.»

وی افزود: «بنده معتقدم اگر اصولگرایان را به طیف های مختلف تقسیم کنیم دچار ضعف در تحلیل می شویم و بهترین تعریف و تقسیم بندی همان است که پیش از این عرض کردم. یعنی تقسیم اصولگرایان به دو دسته اصولگرایان مبتنی بر اصول و اصولگرایان مبتنی بر قدرت.»

وی با بیان اینکه اصولگرایان مبتنی بر قدرت پدیده هشت سال اخیر و به خصوص چهار سال اخیر هستند گفت: «ما دیدیم بخشی از این افراد کسانی بودند که حتی همراه آقای احمدی نژاد بودند و سپس از وی جدا شدند و به نظر من اصولگرایان مبتنی بر قدرت در انتخابات آینده بیش از هر گروهی زیر یک علامت سوال بزرگ هستند.»

وی ادامه داد: «اینها در شرایط و موقعیت های زمانی خاص حتی اراده هایی را به ملت ایران تحمیل می کنند و برای تحمیل این اراده بازی حاصل جمع جبری صفر (یعنی بود من به قیمت نبود دیگری) را قالب کردند و اکنون خیلی راحت همین سیاست تکفیری را شامل احمدی نژاد و تیم وی می کنند.»

وی افزود: «اینها نباید باز هم مرجع انتخابات و انتخاب گر آینده شوند. اگر انتخاب دیگری از سوی اصولگرایان مبتنی بر قدرت شکل بگیرد این انتخاب تحمیلی تازه و دوران شکست دیگری بر مردم ایران خواهد بود.»

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: «اینها باید در قبال حدود 680 میلیارد دلار پول نفتی که در طول هشت سال به دولت داده شد پاسخگو باشند که با سیاست های عدالت طلبانه ادعایی به نتیجه نرسید. اینها باید در قبال خیلی از ساختارشکنی ها و اختلاف افکنی ها و خیلی از نخبه کشی ها و نخبه سوزی هایی که در کشور صورت گرفت پاسخگو باشند.»

فلاحت پیشه گفت: «اما اصولگرایان مبتنی بر اصول که معتقد به اصول جمهوری اسلامی ایران هستند و حاضرند برای این اصول از قدرت عدول کنند کسانی هستند که حضور و نفوذ آنها در فضای جامعه مدنی و حوزه عمومی و سیاسی بیشتر از گروه اول است.»

وی ادامه داد: «این اصولگرایان تا حدود زیادی در ساختارهای انتصابی قدرت جایگاه خود را حفظ کردند، اما در ساختار دولت عمدتا توسط دولت تصفیه شدند.»

دو طیف در اصولگرایان مبتنی بر قدرت

وی با بیان اینکه اصولگرایان مبتنی بر قدرت به دو طیف تقسیم شده اند گفت: «عده ای از آنها هنوز در قدرت هستند و اینها کسانی هستند که نگاه سالمی به انتخابات آینده ندارند و حتی برخی از آنها نگاهی انتحاری به انتخابات دارند. اما طیف دوم این اصولگرایان چون به اهداف مبتنی بر قدرت خود نرسیدند از طیف اول جدا شدند و سعی دارند انتخاب های دیگری را شکل دهند.»

فلاحت پیشه با بیان اینکه نفوذ به دو صورت است، نفوذ ذاتی و نفوذ اعتباری گفت: «من معتقدم نفوذ ذاتی هر دو طیف اصولگرایان مبتنی بر قدرت در جامعه کم است؛ اما نفوذ اعتباری طیف نزدیک به دولت زیاد است و اعتبار آنها هم ناشی از یکسری امکانات و منابع دولتی همچون بحث یارانه ها و شعارهایی که خارج از ظرفیت بودجه و قانون برنامه درباره یارانه ها داده می شود، است.»

وی تصریح کرد: «به نظر من این موضوع هنوز در میان اقشار پایین دست جامعه قابلیت رای آوری دارد و اگرچه این شعارها قابلیت تحقق عملی ندارد، اما اگر اینها در انتخابات پیروز شوند گناه عملی نشدن این شعارها را به گردن دیگران می اندازند.»

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:51  توسط هیئت تحریریه  | 

تونل کبیرکوه از نبود اراده برای ساخت رنج می برد

پروژه بزرگ تونل کبیرکوه در حد فاصل شهرستان دره شهر و آبدانان از مصوبات دولت است که چند سال از ساخت آن می گذرد و متاسفانه با کندی پیش می رود و هرچند وقت یک بار نیز این پروژه به دلیل کمبود اعتبار تعطیل می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، درحالی که یکی از شاخص های پیشرفت توسعه، راهها هستند، استان ایلام در این زمینه با مشکلاتی روبروست و ایلام استانی است که حتی یک کیلومتر آزادراه و اتوبان ندارد و این در شرایطی است که این استان به عنوان کریدور ارتباطی با سایر کشورهای واقع در غرب ایران می تواند نقشی اساسی ایفا کند.

شهرستان آبدانان دارای مشکلات فراوانی در بحث توسعه است که اولین و مهمترین این مشکلات هم بن بست بودن شهرستان از نظر جغرافیایی و نبود راه های ارتباطی است.

جاده آبدانان به دره شهر که از  بالای ارتفاعات دیناکوه عبور می کند دارای 150 پیچ در اندازه های مختلف است که بیشتر مسافران این مسیر با سرگیجه و سردرد مواجه می شوند و یکی از نقاط حادثه خیز و خطرناک است و این در حالی است که این جاده فقط 35 کیلومتر طول دارد.

این جاده ارتباطی یاعث شده شهرستان آبدانان در بن بست قرار گیرد و به خوبی نتواند با مرکز اسستان برای نیازهای خود ارتباط برقرار کند هرچند مرکز استان خود محروم است.

در حال حاضر برای حل این مشکل اجرای تونل بزرگ کبیرکوه در حد فاصل شهرستان آبدانان و دره شهر به طول 10 کیلومتر در حال اجراست که نزدیک به پنج کیلومتر آن تونل است و با تسریع و اجرای این طرح مهم ملی تا حدود زیادی مشکل رفت و آمد و خارج شدن شهرستان از بن بست حل می شود.

تونل کبیرکوه بین شهرستان دره شهر و آبدانان در مراحل مقدماتی به سر می برد و بسیاری از راههای ارتباطی استان هنوز وضعیت مناسبی ندارند.

ساخت این تونل که مصوبات دولت است در سالهای گذشته آغاز شده و متاسفانه از برنامه پیش بینی شده عقب است و اجرای این پروژه حذف 35 کیلومتر از گردنه کبیرکوه و نقاط پرحادثه این مسیر و کاهش 13 کیلومتری فاصله شهرستان های آبدانان و دره شهر را به دنبال دارد.

طرح تونل کبیرکوه و راه های طرفین شامل چهار و نیم کیلومتر تونل و 14 و نیم کیلومتر راه های طرفین که کار اجرایی آن از خرداد ماه 1390 آغاز شده هم اکنون در حال اجراست.

اما مشکلات این پروژه باعث شده هرچند وقت یک بار این پروژه تعطیل شود که مسئولان و پیمانکار دلیل آن را کمبود اعتبار عنوان می کنند ولی به نظر می رسد در چند سال گذشته اراده بزرگی برای این پروژه بزرگ در استان وجود نداشته است و در حال حاضر هم ندارد.

معاون عمرانی استانداری ایلام در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت:  عملیات اجرایی این طرح سال 89 آغاز شده و تاکنون جاده دسترسی این طرح به طول 12 کیلومتر با 75 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست.

احمد کرمی از اختصاص 35 میلیارد ریال برای ادامه اجرای طرح تونل کبیرکوه در شهرستان آبدانان خبر داد و گفت: پس از 45 روز با اختصاص این میزان اعتبار، عملیات اجرایی این طرح شروع شده است.

وی افزود: مسائلی که مطرح شده است بحث راه های ارتباطی تونل کبیرکوه است که جزو پروژه های تاثیرگذار استان و کشور است که این پروژه هم از سمت شهرستان آبدانان و هم از سمت شهرستان دره شهر درحال انجام است.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه 92 اعتبار برای تونل کبیرکوه 3.5 میلیارد تومان لحاظ شده است که امیدواریم با پیگیری ها و با کمک نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بتوانیم سطح اعتباراتی که برای تونل کبیرکوه در نظر گرفته شده است را افزایش بدهیم.

نماینده مردم آبدانان در مجلس نیز در این ارتباط گفت: بحث تونل آبدانان  از پروژه های مهم است که به دلیل محدودیت اعتباری که وجود داشت پیشرفت فیزیکی مورد انتظار به عمل نیامده است که از طریق رئیس شهرسازی استان، استاندار و از طریق رایزنی های کمیسیون برنامه و بودجه که داشتیم و در وزارت راه وشهرسازی با وزیر و معاون آنها موضوع رابه شکل جدی دنبال می کنیم. علی محمد اظهار داشت: امیدواریم با تخصیص هایی که صورت می گیرد اعتبار برای تونل درنظر گرفته شود تا این پروژه مهم و حیاتی برای شهرستان آبدانان روند اجرایی وعملیاتی را دنبال کند.

تونل کبیرکوه یکی از پروژه های عظیم کشور است که تأثیر مطلوبی بر استان خواهد داشت و به علت اهمیت بالای این پروژه هیچ گونه توقفی در روند کاری تونل کبیر کوه نباید ایجاد شود و از مسئولان استانی و محلی باید همت خود را در این پروژه به طور ویژه قرار دهند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:50  توسط هیئت تحریریه  | 

بررسی مسیر  فرآیند توزیعی کالاهای کشاورزی در استان ایلام[1]

( با تاکید بر نقش عاملین توزیع میوه و مرکبات)

علی حیات نیا-پژوهشگر و مدرس دانشگاه

alihayatnia@gmail.com

چكيده

بررسی  نظام توزیع و مسیر فرآیند آن مستلزم شناخت روابط بین زنجیره ها و فعالان  این بخش همچنین نحوه و کارکرد آن است. قرار گیری استان ایلام در آخرین حلقه های توزیع و فاصله زیاد از مراکز تولید عمده محصولات کشاورزی ، از طرفی تولید و عرضه ناکافی این محصولات در استان اهمیت مطالعه پیرامون بررسی مسیر فرآیند توزیع محصولات کشاورزی به خصوص میوه و مرکبات را افزایش داده است.

 این تحقیق از نوع میدانی  بوده که با توزیع پرسشنامه ها بین عاملین توزیع میوه و مرکبات و با استفاده از  آمار ها و منابع کتابخانه ای به بررسی مسیر فرآیند توزیع  این محصولات در استان ایلام پرداخته شده است.

نتایج تحقیق  نشان می دهد : فقدان زیرساختهای مناسب (میادین میوه و تره بار ، ، سردخانه ، انبار مکانیزه و..)  همچنین عدم تشکیل یک زنجیره کارآمد و مناسب در  توزیع محصولات  کشاورزی به خصوص میوه و مرکبات در استان ایلام  موجب بالا بودن شاخص بهای میوه و مرکبات ، افزایش تعداد واسطه ها ، افزایش فسادپذیری، عدم تطابق تقاضای بازار با میزان عرضه و تولید ، عدم بهره وری مناسب ، اتلاف منابع و... شده است.

مقدمه

توزیع از مهم ترین بخش های یک سیستم اقتصادی بوده و به زبان ساده به معنای رساندن محصول تولید شده به مصرف کنندگان در زمان و مکان مناسب می باشد. اصلی ترین وظیه نظام توزیع انتقال کالا از تولید کنندگان و عرضه کنندگان به مصرف کنندگان و تقاضاکنندگان بوده و  بخش اعظم  از مکانیسم بازار و ساماندهی آن را برعهده دارد.

بررسی مسیر فرآیند توزیع کالاها بخصوص کالاهایی که دارای اهمیت بیشتری در سبد هزینه و مصرف خانوارها هستند از مهم ترین گام ها جهت شناخت شبکه های توزیع همچنین آسیب شناسی آنها می باشد.

طرح مسئله:

در فرآيند شكل‌گيري فعاليت‌هاي اقتصادي، دو ركن اساسي توليد‌كننده و مصرف‌كننده باانگيزه‌هاي مشخص و متفاوت وارد عرصه فعاليت مي‌شوند. توليد كنندگان به دنبال هدف كسب سود و مصرف‌كنندگان در پي كسب مطلوبيت و رضايتمندي هستند. پيوند و اتصال اين دو گروه در تهيه و ارايه كالا منجر به تشكيل بازار مي‌شود. در جوامع ابتدايي يا كوچك كه حجم مبادلات كم و مكان جغرافيايي مبادله محدود است، اطلاع از نيازهاي مصرف‌كنندگان و ارايه كالا يا خدمت به آنها با سرعت و كمترين هزينه مبادله صورت مي‌گيرد. لكن با پيچيده‌تر شدن روابط اجتماعي، گسترش شهرنشيني، توسعه قلمرو جغرافيايي سكونت و فعاليت اقتصادي، ركن سومي به دو ركن ذكر شده اضافه شد كه آن توزيع مي‌باشد. نظام توزيع كالا و خدمات به عنوان مجموعه فرآيندهاي موجود بين توليد تا مصرف در نظر گرفته مي‌شود. در بخش توليد، فرآيندهاي نگهداري ، حمل و نقل، بنكداري ، پخش، عمده‌فروشي و خرده فروشي و در رأس همه آنها نظام مديريت فرآيندهاي مذكور، مطرح مي‌شود. از بعد مصرف نيز افزايش آگاهي ، ‌بهبود سلامت و ايمني ، پيشبرد عقايد مصرف‌كنندگان و ايجاد بازار رقابتي منصفانه براي مصرف‌كنندگان مورد توجه قرار مي‌گيرد.

« ارکان اساسی شبکه توزع عبارتند از :

تولیدکنندگان و واردکنندگان که کالاها را وارد شبکه می کنند .

عمده فروشان که واسطه بین تولیدکنندگان و توزیع کنندگان نهایی (خرده فروشان) می باشند.

خرده فروشان که رساننده نهایی کالا و خدمات به دست مصرف کنندگان هستند.

مصرف کنندگان که کالاها را از شبکه خارج نموده و مصرف می نمایند. نمودار زیر کانالهای توزیع در حالت عمومی را نشان می دهد:

 

 

 

 

 

 

تولید کننده اصلی

نمایندگی

عمده فروش

خرده فروش

اداره پست

خرده فروش

عمده فروش

خرده فروش

مشتری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

(فرزین ، 1385: 173)»

« زنجیره عرضه محصولات کشاورزی به واسطه ویژگیهای منحصر به فرد این محصولات و خصوصیات مبادلاتی در این زنجیره انجام می شود از دیگر زنجیره های عرضه متمایز است. فصلی بودن ، فساد پذیری و لزوم حمل و نقل و حجیم بودن سه ویژگی عمده محصولات کشاورزی است که آن ها را از دیگر تولیدات مجزا می سازد .(بوستانی ،1385:162 ) »

« عدم كاركرد مناسب و ساختار غيرمنطقي نظام توزيع موجب گران تر شدن قيمت كالاها و خدمات، ايجاد نارضايتي و شكل گيري انتظارات غيرعقلاني در توليدكنندگان و مصرف كنندگان و نوسانات شديد قيمت، اتلاف منابع، عدم شفافيت، كاهش قدرت خريد، آشفتگي در كاركرد بازار و شكل گيري شبكه هاي غير رسمي توزيع در جامعه مي شود . شناخت اجزاي كاركرد و مشخصات شبكه هاي توزيع كشور اولين گام در ارايه سياست هاي اصلاحي مي باشد .( رضایی و همکاران ، 1388:5 )»

یکی از مهم ترین مشکلات در زمینه توزیع کالاها در استان ایلام در بخش فرآیند توزیع محصولات کشاورزی به خصوص میوه و مرکبات وجود دارد. قرار گیری استان در آخرین حلقه های توزیع و فاصله زیاد از مراکز تولید عمده محصولات کشاورزی از طرفی تولید و عرضه ناکافی این محصولات در استان لزوم بررسی این موضوع را بیش از پیش پرنگ کرده است.

این گزارش از نوع میدانی  بوده و از آمار ها و منابع کتابخانه ای نیز برای بررسی مسیر فرآیند توزیع محصولات کشاورزی با تاکید بر عاملین میوه و مرکبات استفاده شده است.

 

متدولوژي:

اين تحقيق از نوع مطالعات کاربردي است که از ترکیب روش هاي تحقیق توصیفی-تحلیلی و میدانی  همراه با روشهاي آماري براي تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده شده است . گردآوري اطلاعات با استفاده از روشهاي اسنادي و مطالعات میدانی با توزیع  پرسشنامه در بین عاملین توزیع میوه و مرکبات (خرده فروشان و عمده فروشان) انجام پذیرفته است. عمده اطلاعات اخذ شده در سطح جامعه نمونه به صورت تکمیل پرسشنامه نهایی پس از تایید آن در مرحله کارشناسی و نیز در مرحله پیش آزمون (روایی) بوده است . اطلاعات جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار  exel 2007 تجزیه و تحلیل شده اند.

برای تعیین حجم نمونه از فرمول کوکران استفاده شده است:

12n=t2pqd21+1N(t2pqd2-1)'>

(حافظ نیا ،1384،140)

که در آن  n حجم نمونه، t  درجه اطمینان در سطح 95 درصد (برابر با 96/1) ، p  درجه احتمال وجود صفت برابر با 5/0 ، q درجه احتمال عدم وجود صفت برابر با 5/0 ، d احتمال خطا برابر با 05/0  و N حجم جامعه  می باشد. حجم نمونه (n) برابر با   150 بدست آمده است که  از بین پرسش نامه  های استخراج شده بین عاملین توزیع تعداد100 پرسشنامه مربوط به خرده فروشان و 50 پرسشنامه نیز  مربوط به عمده فروشان بوده است.

نتیجه گیری:

با استفاده از نتایج پرسشنامه و سایر بخش های متن گزارش نتایج زیر را می توان استخراج کرد:

1-بیشتر عاملین توزیع در سوالات شناختی  تحصیلات خود را دیپلم ، میزان روزانه  توزیع میوه و مرکبات را دو تا پنج تن ، میزان سابقه کار و فعالیت خود را  ده تا بیست سال و مهم ترین انواع محصولات کشاورزی  تهیه  و توزیع شده را میوه اعلام کرده اند.          

2-عاملین توزیع به ترتیب سه استان خوزستان ، کرمانشاه و لرستان را به عنوان انتخاب اول ، سه استان خوزستان ، کرمانشاه واستانهای شمالی را به عنوان انتخاب دوم وسه استان کرمانشاه ، استانهای شمالی و خوزستان را به عنوان انتخاب سوم با بالاترین فراوانی ها به عنوان استانهایی که بیشترین میوه و مرکبات استان ایلام (یا شهرستان محل اقامت خود)  از آنها خریداری و وارد می شود اعلام کرده اند.

3-عاملین توزیع  عمده فروش اعلام کرده اند که  میوه و مرکبات از مراکز تولید (باغات ) با "دو واسطه" و عاملین توزیع  خرده فروش نیز اعلام کرده اند که  میوه و مرکبات از مراکز تولید (باغات) با" سه واسطه" به دستشان رسیده است  که  نشان می دهد در هر مرحله از فرآیند توزیع که از مراکز تولید (باغات) شروع می شود  تعداد واسطه ها اضافه شده است.

4-در بین عوامل موثر بر افزایش قیمت میوه و مرکبات در استان ایلام عاملین  به ترتیب ضعف شبکه حمل و نقل و طولانی بودن مسیر ، نبود میادین میوه و تره بار ، نبود انبار مکانیزه و سردخانه را با تاثیر" بسیار زیاد" و عامل های  خرید عمده و با حجم بالا و ذخیره سازی میوه و مرکبات و عرضه آن در زمانهای مختلف همچنین نقش هزینه بارگیری و تخلیه را با تاثیر " زیاد" را مهم ترین عوامل موثر بر افزایش میوه و مرکبات در استان  اعلام کرده اند.

5- بیشتر عاملین توزیع اعلام کرده اند  که خرید عمده و  با حجم بالا  از باغات در کاهش قیمت تمام شده میوه و مرکبات در استان ایلام  نقش " زیاد" ی دارد.

6-بیشتر عاملین توزیع  اعلام کرده اند  که  میوه و مرکبات تولیدی در استان  ایلام نیاز مصرفی استان را  "خیلی کم " برآورده می سازد. آمار و ارقام توزیع میزان تولید و سطح محصولات باغی (دایمی) کشور در سال 1387  نیز نشان می دهد که كمترين مقدار توليد باغي با  7113 تن و  سهم  5/0 درصد  از تولید کشور  متعلق به استان ايلام ميباشد همچنین از نظر سطح باغات نیز استان كمترين سطح باغات کشور را با 4555 هکتار و سهم  18/0 درصد از باغات داراست .

7-بیشتر عاملین توزیع  میزان شناختشان از عیبهای  شبکه توزیع محصولات کشاورزی و باغی در استان ایلام  را "کم" اعلام کرده اند.

8-بیشتر عاملین توزیع عمده فروش اعلام کرده اند که حدودا "یازده تا بیست درصد " و عاملین توزیع خرده فروش نیز  اعلام کرده اند حدودا بیست و یک تا سی درصد درصد  از میوه و مرکبات تهیه و توزیع شده دچار خرابی و فساد پذیری می شوند.

9- از نگاه خرده فروشان در استان ایلام میزان همکاری عمده فروشان میوه و تره بار در استان ایلام " خیلی کم" و  از نگاه عمده فروشان در استان ایلام میزان همکاری عمده فروشان میوه و تره بار در استان ایلام " متوسط" می باشد.

10-بیشتر عاملین توزیع با شصت و هشت درصد  اعلام کرده اند که از خودرو شخصی برای حمل  و نقل میوه و محصولات کشاورزی استفاده نمی کنند.

11-بیشتر عاملین توزیع  با نود درصد  اعلام کرده اند که دارای انبار ذخیره میوه و محصولات کشاورزی نمی باشند.

12-بیشتر عاملین توزیع  با هفتاد و سه درصد اعلام کرده اند اتفاق افتاده است که میوه و مرکبات شان  توسط خرده فروشان و مصرف کنندگان  خریداری نشود.

13-بیشتر عاملین توزیع اعلام کرده اند کیفیت میوه و مرکبات عرضه شده  در  استان "پایین تر از سایر استانهای کشور " است.

14-بیشتر عاملین توزیع با سی و هشت درصد اعلام کرده اند که برای میوه و مرکبات خود " اصلا" بازاریابی  نکرده اند.

15-بیشتر عاملین توزیع مسیر فرآیند توزیع محصولات کشاورزی به خصوص میوه و مرکبات در استان ایلام به میزان "کمی " کارآمد است.

16-آمار مربوط به متوسط شاخص کل بهاي كالاها و خدمات مصرفي  و  شاخص بهاي میوه و خشکبار  در مناطق شهري ايران در سالهای 1385 تا 1388 نشان می دهد که استان ایلام از نظر این شاخص نسبت به  استانهای همجوار (کرمانشاه ، خوزستان ، لرستان ) ، تهران و میانگین کشور بالاتر بوده است.

17- عاملین توزیع در پرسش باز  مهم ترین ضعفها در سیستم توزیع میوه و مرکبات در شهرستان خود( یا در سطح استان )  علاوه بر بعد مسافت، نبود انبار و سردخانه ، ضعف  تولید میوه و مرکبات در استان و تعداد واسطه های زیاد  به مواردی چون بالابودن اجاره محل ، قرضی معامله کردن ،  عدم ثبت و کنترل بارنامه های میوه و تره بار ، صدور فاکتور خلاف واقع از مبادی فروش ، نبود وسایل حمل و نقل، دست چین کردن میوه و فرهنگ غلط خرید ، نبود امکانات بسته بندی و سورتینگ ، فرهنگ مصرفی ، عمر کوتاه میوه ،  نگهداری بیش از حد مجاز میوه در محیط های روباز که باعث خرابی و بی کیفیت شدن میوه می شوند ، انحصاری بودن اتحادیه میوه و عدم حضور نمایندگان خرده فروشان در آن ، مشکل ترافیک در سطح شهر ایلام ، خرید میوه با کیفیت پایین توسط عمده فروشان،  نوع بسته بندی و وجود فضاهای خالی زیاد بین آنها که موجب خرابی  و فساد پذیری بیشتر می شود را به عنوان ترین بخشی از ضعفها در سیستم توزیع میوه و مرکبات در شهرستان خود( یا در سطح استان ) اشاره کردند.

پیشنهادها و راهکارها

با توجه به نتایج این تحقیق پیشنهادها و راهکارهای اجرایی زیر را می توان پیگیری نمود:

1- در توزیع فیزیکی کالا ، هزینه حمل و نقل عامل اساسی است  ، توسعه  و بهسازی  شبکه حمل و نقل  جاده ای در داخل  استان ایلام و و در ارتباط با استانهای همجوار و احداث راه ریلی از مهم ترین گام ها جهت کاهش هزینه تمام شده میوه و مرکبات و ساماندهی شبکه توزیع محصولات است.

2-ميادين ميوه و تره بار نقش مهمي را در تنظيم بازار محصولات كشاورزي دارند لذا احداث میادین میوه و تره بار زیر نظر شهرداری در مرکز استان و شهرستانهای تابعه ضروری است. این میادین می توانند با ایجاد بسترهای لازم  در امر تهیه و توزیع میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی ، مسیر حرکت محصولات را از تولید به توزیع با اصول صحیح هدایت کنند.

3- با توجه به افزایش تعداد واسطه ها در مراحل مختلف مسیر فرآیند توزیع محصولات کشاورزی به خصوص میوه و مرکبات بایستی تا حد ممکن این مسیر  مستقیم وبا کاهش تعداد واسطه به مصرف کننده نهایی برسد . ميادین ميوه و تره بار می تواند به کاهش  حضور دلالان و واسطه ها در بازار ميوه و كم كردن فاصله توليد كننده تا مصرف كننده  کمک کنند.

4-ایجاد و احداث انبار مکانیزه و سردخانه متناسب با جمعیت و نیاز هر شهرستان جهت ذخیره سازی به موقع و توزیع مناسب و متناسب با تقاضای بازار  با  ارائه تسهیلات بانکی و مشوقهای  لازم به بخش خصوصی در این زمینه می تواند به کاهش هزینه نگهداری موجودی جنس و هزینه خدمات انجام شده در مراحل بعدی بینجامد.

5-میزان بسیار کم تولید میوه و مرکبات  در سطح استان  جابگوی تقاضای آن نیست، توسعه باغات در نقاط مختلف استان با توجه به تنوع آب و هوایی و زمینهای مساعد ضروری است.

6-افزایش سطح آگاهی های عمومی به تولیدکنندگان و توزیع کنندگان در مناطق مختلف استان و بهبود وضعیت بسته بندی میوه و تره بار با استفاده  از روشهای نوین بسته بندی  و فرهنگ سازی از طریق رسانه های عمومی برای اصلاح در شیوه و الگوی کنونی مصرف محصولات کشاورزی (دستچین نکردن ، خرید متناسب با نیاز و...)نیز حائز اهمیت است.همچنین برای کاهش هزینه تخلیه و بارگیری می توان از روشهای بارگیری مناسب مانند دستگاه لیفتراک و... در مراکز توزیع عمده استفاده کرد.

7- با توجه به سطح اطلاعات پایین عاملین توزیع برگزاری کارگاه های آموزشی برای آنان جهت آشنایی با روشهای نوین بازاریابی ، پیش خرید ، سفارش گیری ، آموزش بسته بندی صحیح و نصب برچسب مشخصات ضروری است.

8- ارائه تسهیلات لازم به عاملین توزیع جهت خرید خودروهای حمل میوه و مرکبات نیز می تواند به انتفاع بیشتر کمک کند.

9- با توجه به اشاره پاسخگویان خرده فروش به رویکرد اتحادیه های صنفی فعلی میوه و تره بار به خصوص در شهرستان ایلام ،تفکیک اتحادیه صنف خرده فروشان و عمده فروشان و تشکیل اتحادیه های جداگانه مهم می نماید.

 

منابع و مراجع

الموتی,  م .(1376) . روشهای نوین توزیع کالا با تاکید بر مطالعه موردی فروشگاههای زنجیره ای در شهر تهران. تهران : نشرموسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

بوستانی,  ر.(1385).مجموعه مقالات پانل بازرگانی دومین کنفرانس لجستیک و زنجیره تامین.تهران : نشر موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی ایران و انجمن لجستیک ایران

حافظ نیا , م.(1388) .مقدمه ای بر روش تحقیق در علوم انسانی ،تهران : نشر سمت

رضابی , ج وهمکاران.(1388). بررسی نظام توزیع کشور در راستای اصلاح الگوی مصرف . تهران: دفتر مطالعات اقتصادی وزارت بازرگانی

رکن الدین افتخاری , ع و همکاران.(1381). بررسی و ارزیابی استفاده از خط نماد در بهبود کارایی شبکه های توزیع کالا . تهران : موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

دادگر,  ی و همکار.(1384). مبانی و اصول علم اقتصاد، قم: بوستان کتاب ، چاپ چهارم

دفتر آمار و فناوری  اطلاعات وزرات جهاد کشاورزی  .(1389 ). نتایج آمارگیری نمونه ای محصولات باغی سال 1387 تهران : نشر وزارت جهاد کشاورزی

فرزین,  م.(1385).مجموعه مقالات پانل بازرگانی دومین کنفرانس لجستیک و زنجیره تامین.تهران : نشر موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی ایران و انجمن لجستیک ایران

سایت اینترنتی بانک مرکزی www.cbi.ir[1] - اين مقاله خلاصه ای از تحقیقی به همین نام بوده که  به سفارش  موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی انجام شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:49  توسط هیئت تحریریه  | 

روابط بين‌المللي تا دولت جديد

ابوالقاسم ـ قاسم زاده

درحالي‌كه اقتصاد اصلي‌ترين محور در انتخابات رياست جمهوري خوانده مي‌شود و همه نامزدهاي انتخاباتي شعار تحول اقتصادي را در صدر پروژه انتخاباتي خود قرار داده‌اند، سياست خارجي و روابط بين‌المللي جمهوري اسلامي نيز همطراز با مشكلات اقتصادي در صدر محورهاي انتخاباتي قرار گرفته است. ارزيابي روابط خارجي در پايان دولت دهم نيازمند بررسي روشن، علمي و واقعي است. در چنين نقدي هزينه و فايده روابط خارجي را ترسيم مي‌كنند و محصول سياست خارجي در تسهيل روابط اقتصادي و سياسي با ديگر كشورها و اصل حراست از منافع و امنيت ملي در آن ارزيابي مي‌شود. چنين نقدي نه از سوي مسئولين سياست خارجي در دولت و نه از سوي ستادهاي انتخاباتي نامزدها، هنوز در دسترس نيست. آنچه كه تا امروز در اختيار است دو تفكر كلي است. نظري كه دولت آقاي احمدي‌نژاد دارد و برنامه‌هاي اجرا شده در دولت نهم و دهم براي استقرار سياست خارجي و روابط بين‌المللي را تحول بزرگ مي‌خواند؛ تحولي كه بر اصل «ظلم‌ستيزي» تنظيم و اجرا شده است. اگرچه دولت‌ها چه در سطح منطقه‌اي يا بين‌المللي اين سياست دولت را پس زدند، اما ملت‌ها هوادار سياست خارجي دولت بودند و جايگاه جمهوري اسلامي ايران در ميان ملت‌ها به خصوص در كشورهايي كه عليه سلطه استكباري قيام كرده‌اند، مقبوليت بيشتري پيدا كرده است. ادعاي آقاي احمدي‌نژاد رئيس دولت نهم و دهم اين است كه در هشت سال گذشته قدرت سياسي جمهوري اسلامي ايران برمبناي ظلم‌ستيزي و مقابله با نفوذ و سلطه استكباري افزايش يافته، تا آنجا كه دولت شعار تغيير مديريت جهاني را مطرح و بر آن تأكيد مي‌كند. دولت نهم و دهم دو اصل «صلح و امنيت» را محور روابط بين‌المللي خود قرار داد و به جاي اصول روابط بين‌الملل، صرفاً از جايگاه «مصالح» كشور مبتني بر اصول انقلاب اسلامي تمرين روابط بين‌المللي كرده است. اين سياست اگرچه دشمني دشمنان ايران را تشديد كرد اما چشم ملت ها را بر جمهوري اسلامي ايران معطوف كرد. اين نگاه دولت است.

در برابر اين نگاه دولت در آستانه انتخابات، مخالفين مي‌گويند اگر سياست خارجي در هشت سال مديريت دولت نهم و دهم برمبناي تدبير مي‌چرخيد، امروز تا اين حد دچار مشكلات اقتصادي و منفي بودن روابط دو يا چندجانبه با كشورها در سطح منطقه‌اي و بين‌المللي نبوديم. مخالفين مسير سياست خارجي دولت آقاي احمدي‌نژاد، كارنامه عملكرد روابط خارجي دولت نهم و دهم را با دولت‌هاي قبلي مقايسه مي‌كنند كه بستر حضور جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي منطقه و بين‌المللي، به خصوص در كشورهاي اروپايي مشكلات چنداني نداشت و در جريان تعادل مي‌چرخيد، درحالي‌كه در پايان هشت سال مديريت روابط خارجي در دولت آقاي احمدي‌نژاد، جمهوري اسلامي ايران با اغلب كشورهاي عربي منطقه و با مهمترين كشورهاي اروپايي دچار نازل‌ترين سطح روابط سياسي و دولتي شده است. سياست تحريم غرب عليه ايران قبل از ظهور دولت آقاي احمدي‌نژاد يا در دستور كار نبود يا در روابط غرب با ايران محوريت نداشت. اين سياست (سياست تحريم) در دولت آقاي احمدي‌نژاد كليد خورد. مخالفين دولت مي‌گويند: محصول روابط بين‌المللي در دولت آقاي احمدي‌نژاد طي هشت سال گذشته، ريزش دوستي دولت‌ها با ايران و افزايش دشمني بوده است. نقد مخالفين، واقعيت روابط بين‌المللي ما در دو سطح، در سطح منطقه‌اي و در شعاع بين‌المللي را ملاك و معيار مي‌گيردو پرسش محوري را طرح مي‌كنند كه آيا در گذشته نمي‌شد از دشمن‌تراشي‌ها براساس اعلام نظرهاي شعارگونه و در بسياري از موارد خلاف عرف بين‌المللي، اجتناب كرد؟ بعد از هشت سال از عمر دولت نهم و دهم، اكنون ما با كدام كشور روابط استراتژيك برقرار كرده‌ايم؟ چرا روابط تجاري ما با همه كشورها طراز منفي دارد؟ سياست خارجي دولت در مديريت و تنظيم روابط تجاري خارجي مثبت چه نقشي داشته است؟

مخالفين روابط بين‌المللي دولت آقاي احمدي‌نژاد بر اين باورند كه طي اين سال‌ها مديريت سياست خارجي هزينه‌ساز بوده و فايده چنداني بدست نياورده است. در سطح بين‌المللي از دو قدرت بين‌المللي روسيه و چين نام مي‌برند كه روابط سياسي آنها با ايران برقرار است و مطلوب خوانده مي‌شود، درحالي‌كه اين هر دو دولت در تمامي قطعنامه‌ها عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل، همسو با آمريكا شدند و رأي مثبت دادند. پرسش اين است كه از طراز روابط سياسي با روسيه و چين چه منافع سياسي و اقتصادي عايد ما شده است؟ اين دو دولت كه در گروه موسوم به 1+5 عضويت دارند، چه كمكي براي حل مشكلات و اختلاف‌ها در پرونده هسته‌اي ايران انجام داده‌اند؟ چرا بازار داخلي ما به سيطره كالاهاي غيراستاندارد چين درآمده است؟

پرسش‌ها و نقد مخالفين در آستانه انتخابات رياست جمهوري درباره روابط بين‌المللي و روال سياست خارجي بسيار است كه نگاه متفاوت و تصحيح محورها در نظر و عمل در دولت جديد را پيشنهاد دارد. اين نقدها در سطح كشورهاي منطقه و در سطح بين‌الملل به خصوص در اروپا و آمريكا رصد مي‌شود و اين روزها انتظارهاي گوناگوني را معطوف به نتايج انتخابات رياست جمهوري كرده است. هفته گذشته در پايان نشست وزراي خارجه گروه 8 در لندن، ادامه مذاكره گروه 1+5 با ايران درباره پرونده انرژي هسته‌اي را موكول به انجام انتخابات در ايران و استقرار دولت جديد كردند كه البته چندان هم دور از انتظار نبود. در اغلب محافل سياسي بين‌المللي هرگونه اقدام جديد در روابط با جمهوري اسلامي ايران از سوي دولت‌ها را به مواضع دولت آينده پس از انتخابات رياست جمهوري در ايران منوط دانسته‌اند. روابط بين‌المللي و سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران تا استقرار دولت جديد، محور اصلي نگاه و ارزيابي همه دولت‌هايي است كه انتخابات رياست جمهوري را رصد مي‌كنند. حساسيت نقد سالم و ارائه دورنمايي از آينده سياست خارجي براي همه نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري بسيار زياد شده است، به خصوص كه رسانه‌ها در اغلب كشورها از سخنان نامزدها و شخصيت‌هاي حاضر در صحنه انتخاباتي خوراك خبري و تبليغي تهيه مي‌كنند. در خارج از كشور و از سوي اغلب رسانه‌هاي بين‌المللي، دو محور، شرايط اقتصادي ايران و امكان تحول در روابط بين‌المللي جمهوري اسلامي، عناوين اصلي و عمده است. اگرچه پيش‌بيني‌هاي منفي و مثبت از سوي اين رسانه‌ها انجام مي‌پذيرد اما چنين به نظر مي‌آيد كه همه در حالت انتظار به‌سر مي‌برند. اين حالت انتظار دقت در نقد را دوچندان مي‌كند. رد نقد تخريبي و فاصله گرفتن از آن و از سوي ديگر، ارائه نقد سالم و راهكار درخواست مردم است. مردم در آستانه انتخابات نيازمندند تا اطلاعات روشن، دقيق و كامل را براي هر تحولي در مديريت كلان كشور در اختيار داشته باشند. انتخابات، فرصتي براي نقد سالم گذشته و ارائه چشم‌انداز بهتر براي آينده است. سياست خارجي و روابط بين‌المللي جمهوري اسلامي براي مردم به عنوان بخشي از راه حل مشكلات اقتصادي حائز اهميت است. ارائه ارزيابي و راهكارهاي جديد درباره روابط بين‌المللي، تا زمان روي كارآمدن دولت جديد، مسئوليت شخصيت‌هايي است كه خود را براي انتخابات نامزد كرده‌اند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:44  توسط هیئت تحریریه  | 

دانشیار دانشگاه ایلام:

نخبگان در ایلام تحت تأثیر ساختار ایلی – توده‌ای هستند

دانشیار دانشگاه ایلام گفت: در استان ایلام نخبگان در بعد عملی کمتر نمود پیدا می‌کنند و در موارد نادری که ظهور و بروز دارند بیشتر تظاهر به روشنفکری می‌کنند اما در عمل تابع جامعه ایلی – توده‌ای هستند و همین ساختار را نیز بازتولید می‌نمایند.

دکتر یارمحمد قاسمی اظهار کرد: یکی از تقسیم‌بندی‌های رایج در جامعه‌شناسی تفکیک بین نخبگان و توده مردم است، طبق این تقسیم‌بندی همه جوامع از دو گروه تشکیل شده‌اند، نخبگان که همواره در اقلیت هستند و توده مردم در برگیرنده بخش وسیعی از جمعیت آن جامعه است.

وی با اشاره به این که توده مردم نیز در درون خود به بخش‌های گوناگون تقسیم می‌شود افزود:  به کسانی نخبه اطلاق می‌شود که در حوزه تخصصی خود بیشترین امتیاز را به دست آورده باشند، و نخبگان هم به دو زیربخش نخبگان حکومتی و نخبگان غیر حکومتی تقسیم می‌شوند.

دانشیار دانشگاه ایلام در تعریف نخبگان حکومتی و غیر حکومتی گفت: نخبگان حکومتی به کسانی گفته می‌شود که در مصدر امور قرار داشته و زمام امور را در دست دارند و نخبگان غیر حکومتی که در تلاش هستند به قدرت دست یابند خود به چند دسته از جمله تکنوکرات‌ها، روشنفکران، آکادمیسین‌ها و نخبگان سیاسی یا سیاستمداران تقسیم می‌شوند.

دانشیار دانشگاه ایلام گفت: تفاوت این نخبگان در حقیقت به نوع سرویس‌دهی آنها به جامعه بستگی دارد مثلاً تکنوکرات‌ها صرفاً به سرویس‌دهی فنی و تخصصی می‌پردازند و الزامی به ارائه خدمات متعهدانه یا ارزشی ندارند.

وی ادامه داد: اما روشنفکران به نقد گفتمان توده، سنت و گفتمان قدرت اهتمام می‌ورزند و دانشمند یا آکادمیسین به کار تولید علم بدون ارزش‌گذاری می‌پردازند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام ادامه داد: ممکن است وقتی از لفظ توده استفاده می‌شود این گونه به ذهن متبادر شود که با واقعیتی منسجم و یکدست مواجه‌ایم اما واقعیت این است که ورای این انسجام ظاهری توده مردم نیز از زیر گروه‌های مختلف تشکیل شده است.

قاسمی تأکید کرد: توده در انجام کردارهای اجتماعی خود کمتر به پایه‌ها و بنیادها توجه کرده و غالباً بر اساس «عقل سلیم» رفتار می‌کند یعنی می‌گویند آنچه دیگران می‌پسندند و انجام می‌دهند ما نیز انجام می‌دهیم.

وی تبیین کرد: به همین دلیل در جامعه شاهد عقلانیت‌های متفاوتی هستیم و هر گروه به یک میدان اجتماعی و اقتصادی متفاوتی مرتبط است و بنابراین سرمایه اجتماعی و فرهنگی خاصی دارد لذا دغدغه توده و نخبه از هم قابل تفکیک است.

دانشیار جامعه شناسی دانشگاه ایلام اظهار کرد: توده‌ها به دنبال رفع حوائج معیشتی خود دارند و برای اینکه به امور ذهنی و اساسی بپردازند نه علاقه دارند و نه ضرورتی از این بابت احساس می‌کنند.

دکتر قاسمی در ادامه گفت: اما یک فرد نخبه ناگزیر به ماوراء آنچه توده می‌پندارد می‌رود و به لایه‌های عمیق‌تر مسائل را شکافته و مورد بررسی قرار می‌دهد.

این مدرس جامعه‌شناسی درخصوص رابطه تأثیر و تأثر نخبه و توده بر یکدیگر بیان کرد: توده موضوع تفکر نخبه در علوم انسانی است، در حقیقت موضوع اصلی تحقیقات نخبگان چیستی و چرائی کنش‌های توده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام اظهار داشت: بحث رابطه توده و نخبه در همه جوامع از مسائل مورد بحث است ولی این امر در جوامع جهان سوم شدیدتر است چون که در این جوامع در حالی که روشنفکر در برج عاج تفکر انتزاعی است، توده‌ها دل مشغول مسائل روزمره و جاری هستند لذا راه گفتگو میان این دو قطع است.

قاسمی تصریح کرد: به دلیل اینکه نخبه به این نتیجه می رسد که نمی‌تواند تأثیرگذار باشد در نتیجه به انفعال و یأس و پوچی می‌رسد و وقتی که این نخبه می‌خواهد دست به کنش سیاسی دست بزند بستگی دارد در چه زمینه اجتماعی و فرهنگی قرار داشته است.

وی با اشاره به اینکه در جوامع صنعتی ممکن است که نخبگان تأثیر اندکی بر جامعه داشته باشد حداقل استقلال رأی خود را حفظ می‌کند و دنباله رو توده نمی‌شوند افزود: اما در جوامع در حال عبور از شرایط جهان سوم وضعیت متفاوت است در این گونه جوامع به جای اینکه نخبه بتواند بر توده تأثیر داشته باشد تحت تأثیر عقل سلیم توده قرار می‌گیرد.

این جامعه‌شناس تأکید کرد: نخبگان در ایلام به جای اینکه چارچوب فکری مستقل ارائه دهند  تحت تأثیر ساختار توده ای – ایلی قرار می‌گیرند.

دکتر قاسمی درخصوص دلیل استحاله نخبگان در جامعه ایلی اظهار کرد: یکی از عوامل اصلی استحاله نخبگان در جامعه ایلی– توده‌ای تصلب ساختار توده‌ای جامعه است و دوم اینکه نخبگان ما از نظر کمیت اقلیتی کم تعداد هستند که به چشم نمی‌آیند و در بیشتر مواقع امکان مفاهمه برای آنها با عامه مردم وجود ندارد.

دانشیار جامعه شناسی دانشگاه ایلام تصریح کرد: در استان ایلام نخبگان بیشتر جنبه نظری می‌پردازند و در بعد عملی کمتر نمود پیدا می‌کنند و در موارد نادری که ظهور و بروزدارند بیشتر تظاهر به روشنفکری می‌کنند اما در عمل تابع جامعه ایلی– توده‌ای هستند و همین ساختار را نیز بازتولید می‌نمایند.

وی عنوان کرد: نکته مهم این است که الان دیگر چیزی به نام ایل نداریم به عبارت دیگر افراد ایل زیست نیستند بلکه ایل تبار هستند تا کنون هر گفتمانی که وارد شده تحت تأثیر آن قرار گرفته و و این ایل تباری به مرور زمان و به سختی در یک گفتمان مدرن استحاله می شود.

قاسمی ضمن اشاره به اینکه نخبگان در نهایت تسلیم ساختار ایلی و توده‌ای و فرهنگ سیاسی ناشی از آن می‌شوند و بررسی نحوه تبلیغات و شعارهای انتخاباتی کاندیداها نشان دهنده این وضعیت است اعلام کرد: کمتر کسی است که بتواند در برابر سیطره این ساختار اجتماعی و فرهنگ سیاسی مقاومت کند و در بحث انتخابات‌ها معمولاً این نتیجه تفکر ایلی و قبیله‌ای است که بر عامه و نخبگان حکومت می‌کند زیرا تمامی نمایندگانی که تاکنون از ایلام به مجلس راه یافته‌اند از همین گفتمان ایل تبار بوده‌اند.

وی با بیان اینکه این فرهنگ سیاسی زمانی تضعیف می‌شود که حوزه عمومی به رسمیت شناخته شود تصریح کرد: در حوزه عمومی رسانه‌ها حرف اول را می‌زند بنابراین باید در سطح کلان حوزه عمومی بسط یابد و مشروعیت پیدا کند.

دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه ایلام افزود: در سطح خرد نیز ما نیازمند تحول فرهنگی هستیم که این امر نیز خود تابعی است از به رسمیت شناخته شدن حوزه عمومی زیرا نهادهای حوزه عمومی از عوامل جامعه‌پذیری هستند.

وی ادامه داد: در جهت مدیریت توسعه استان بحث تحولات فرهنگی بیشتر از مباحث سخت‌افزاری اهمیت دارد، مباحث را باید به صورت سیستمی مورد ملاحظه قرار دهیم اگر چه پل‌سازی راهسازی و ساختمان سازی مهم است اما این‌ها شرط لازم و نه شرط کافی هستند.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم انسانی دانشگاه ایلام با بیان اینکه باید در جهت افزایش مشارکت و اعتماد اجتماعی و تغییر سلیقه مردم عمل شود تصریح کرد: زیرا کنش‌های انسان به صورت سیستمی به هم متصل هستند و نمی‌شود به لحاظ اقتصادی تغییر ایجاد کرد ولی در حوزه فرهنگ سیاسی اقدامی انجام نشود در این صورت توسعه اقتصادی به بلا تبدیل می‌شود.

قاسمی ادامه داد: اگر چه افزایش درآمدها خوب است اما چنانچه به موازات آن حوزه عمومی بسط نیابد و رسانه‌ها کارائی نداشته باشند درآمد عمومی در مسیری هزینه می‌شود که به بلای خانواده تبدیل می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام یکی از مهمترین مشکلات و آسیب‌های ایلام را فروپاشی نظام هنجاری سنتی دانست و تصریح کرد: هنوز یک نظام هنجاری جدید جایگزین آن نشده است البته این وضعیت در بین نسل‌های سالخورده کمتر وجود دارد.

وی با بیان اینکه نسل سالخورده رک و پوست کنده و خیلی صادق‌تر است و هر چه به نسل جوان نزدیک‌تر می‌شویم شاهد بی‌صداقتی هستیم البته این بی‌صداقتی ذاتی افراد نیست بلکه معلول شرایط اجتماعی بوجود آمده است تصریح کرد: این نسل با عقلانیت با مسائل برخورد می‌کند البته عقلانیتی که نه سنتی است و نه عقلانیت مدرن بلکه بر اساس عقلانیت ابزاری صرف حرکت می‌کنند البته نه به آن معنی که در جوامع مدرن هست و مورد تأکید وبر و هابرماس است بلکه به معنای اینکه تنها به منافع خود می‌اندیشند و از همه چیز استفاده ابزاری می‌کنند.

قاسمی ادامه داد: این عقلانیت بدون پایه‌های فکری و تنها براساس خود محوری و فردگرایی منفی استوار است و همه روابط انسانی را به صورت کالایی مورد توجه قرار می‌دهد، چنین پدیده‌ای هم شایسته بررسی و همچنین قابل درمان نیز می‌باشد.

دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه ایلام با بیان اینکه بسته به اینکه فرد چه میزان سرمایه اجتماعی و فرهنگی دارد میزان این نوع عقلانیت ابزاری شدت و ضعف پیدا می‌کند تاکید کرد: زمانی که یک فرد در انتخابات از 6 یا 7 کاندیدا که هیچ‌گونه تجانس فکری و سیاسی هم ندارند حمایت می‌کند نشان دهنده چیزی جز عقلانیت ابزاری و منفعت جویی نیست.

خبرگزاري ايسنا

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:42  توسط هیئت تحریریه  | 

مهندس محمدرضا باهنر در ايلام:

در وضعیت بوجود آمده کشور همه شریکیم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه ایلام، محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس شورای اسلامی در سفر به ایلام  که در نشست خبری حضور یافت در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا که آیا بعنوان یک فرد اصولگرا و عضو جامعه اسلامی مهندسان کشور که تاکنون حامی دولت بوده‌اید و هم اکنون منتقد دولت هستید تا چه حد خود را در وضعیت پیش آمده که منتقد آن هستید خود شریک می دانید اظهارکرد: همه ما در اوضاع و احوال مملکت هر یک به سهم خود شریکیم و خود را نیز در این وضعیت پیش آمده شریک می‌دانم چرا که برای کسی که مسوولیت دارد شایسته نیست خود که کارهای خوب را به خود نسبت دهد و مسوولیت تمام کارهای نادرست را به گردن دیگران بیندازد.

وی ادامه داد: روز اول که خدمت آقای احمدی نژاد رسیدیم گفتیم که هر چند با هم رفیق و هم موضعیم اما قرار ما بر این شد که مسوولیت‌ها و وظایف خود را فدای رفاقت نکنیم و هم اشکالات و هم نکات مثبت را صراحتا بیان کنیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی این انتقاد  را از من می‌کنند که چرا از ثنا گویی دولت یکباره راه انتقاد از دولت را پیش گرفته‌ام که در جواب لازم است بگویم: این تغییر موضع یکباره نبوده است بلکه روندی اتفاق افتاد و اگر امروز از دولت انتقاد می‌کنیم به این دلیل است که نمی‌توان وضعیت فعلی مملکت را گردن رییس جمهور 10 سال پیش انداخت البته ما دولت اصلاحات را نیز نقد می‌کردیم.

باهنر ادامه داد: یک دولت و اصولا هیچ دولتی حق ندارد که بگوید «مخالفان نمی‌گذارند کار کنیم «که متاسفانه هم در دولت اصلاحات و هم در دولت اصولگرا این اتفاق افتاد، این در حالیست که در دنیا و در هر جایی که دموکراسی حاکم است هر دولتی دارای رقیبی است و در صورت رییس جمهور شدن اگر دولت بنده با وجود مخالفین نتوانست کار کند از ضعف مدیریت است، دولت باید بتواند با وجود مخالفین هم کار کند مگر ایران اسلامی از اول انقلاب مخالف نداشته است آیا این دلیل می‌تواند دلیلی مناسب برای کار نکردن باشد؟

وی ادامه داد: انتقادات ما هم به دولت منطقی است و دولت هم می‌تواند جواب دهد، اما با این حال مسوولیت‌های وضع موجود را می‌پذیریم.

باهنر در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا که چه تضمینی برای اجرای شعارهای شما وجود دارد؟ و با چه پشتوانه‌ای می‌خواهید آنها را اجرا کنید؟ اظهار کرد: نظام مردم‌سالار دینی که تمام مسوولین با رای مستقیم و غیر مستقیم مردم انتخاب می‌شوند ناچار است چند حزب قدرتمند داشته باشد، من طرفدار تاسیس 3 تا 4 حزب قدرتمند شناسنامه‌دار و پاسخگو هستم   تا اگر یک دوره من رییس جمهور شدم و به وعده‌هایم عمل نکردم یا اگر عمل به این شعارهایم نتوانست مردم را راضی کند دور بعد مردم به حزب دیگری رای دهند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان مثال آقای احمدی‌نژاد اصولگراست بنده هم اصولگرا هستم اما برخی کارهای همدیگر را قبول نداریم، مردم در این وسط سردر گم هستند پس مجبورند به افراد اعتماد کنند تا به تشکیلات، حزب و ساختار، پس باید به دنبال تاسیس چند حزب قوی باشیم.

وی ادامه داد: برخی ایراد می‌گیرند که سیستم حزبی با سیستم ولایی سازگار نیست که من قبول ندارم و معتقدم هیچگونه مغایرتی بین این دو وجود ندارد.

باهنر تاکید کرد:کشور می‌تواند یکسری سیاست‌های کلی داشته باشد و در درون این سیاست کلی چند حزب با هم رقابت کنند و رهبر سیاست‌های کلی را تعیین می‌کند  و احزاب هم کار تشکیلاتی و حزبی خود را انجام می‌دهند.

نایب رییس مجلس تاکید کرد: وجود احزاب قدرتمند مردم را در انتخاب کاندیدای کارآمد کمک خواهد کرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:39  توسط هیئت تحریریه  | 

سيمـــاي تمـــدن غـــرب

  سيدحرمتا... موسويمقدم

انسان موجودي است مركب از تن و روان و عقل و هوا و در اثر اين تركيب، فطرت او در جستجوي سعادت مادي و معنوي و رسيدن به كمال مقصود از هستي خويش.

زندگي انسان متني دارد و حاشيه‌اي و اصلي دارد و فرعي، اصل و متن خود اوست و حواشي و فرع آن مربوط است به داشته‌هاي او.

حب ذات و علايق بدو، زندگي آدمي را با دو آفت غم و اندوه و نگراني و ترس كه مبادا حوادث روزگار، آنچه را به دست آورده به نيستي تبديل كند روبرو كرده است.

انسان داراي غضبي است كه با غريزه‌ي افزون‌طلبي به هيچ حدي محدود نيست، اگر شهوت مال بر او غلبه كرد، گنجينه‌هاي زمين او را قانع نخواهد كرد، قدرت فكر انسان با شكستن طلسم‌ اسرارآميز طبيعت و استخدام قواي آن براي نيل به آمال نفساني نامحدود خويش، زندگي بشر، بلكه كره‌ي زمين را نيز به نابودي مي‌كشاند.

اين موجود دوپا، براي تصاحب لذايذ دنيا و تصرف همه پيشرفت‌هاي عالم، حاضر است تا حق حيات را از ديگران سلب و خود بدانچه مي‌طلبد برسد.

آنچه اعصاب انسان را در اين زندگي فرسوده مي‌كند، اضطراب‌ها و هيجاني‌هايي است كه از شادماني ظفر به علايق و افسردگي از نرسيدن بدان‌ها حاصل مي‌گردد، امروز سرزمين روح آدمي در شراره حرص به دنيا و آتش غرايض حيواني مي‌سوزد و جريان‌هايي به نام امداد‌گر و تحت عنوان اطفاي حريق، خود عملاً به اين شعله فروزان بنزين مي‌پاشند تا بدتر از گذشته، استخوان آدميان را در خواب غفلت بسوزاند.

مكاتبي با شعار نجات بشريت، دارند بشر را به انحراف و تباهي مي‌كشند و بر سوخته‌هاي اجسام و ارواح قهقهه مي‌زنند.

دنياي متمدن امروز، با ظاهري آراسته كه هر روز، جامعه جهاني را با افقهاي تازه‌اي آشنا مي‌سازد، از محور حقايق زندگي به مقياس وسيعي كنار رفته و با منطق مادي و غير جدائي خود اثبات ارزش‌هاي انساني را انكار مي‌كند و از جاودانگي عالم معني غافل ساخته است.

مكاتب سياسي و اجتماعي غرب، علي‌رغم ژست‌هاي بشر دوستانه و ترقي طلبي، در غوغاي صنعتي و شعار مدرنيته، مي‌رود تا يك‌بار ديگر تاريخ انحرافات و جنايات خود را تكرار و اهل عالم را به سوي  سقوط اخلاقي سوق دهد و بشريت خفته را فداي مطامع مادي خود نمايد.

مدعيان طرفدار حقوق بشر كه امروز با عوام‌فريبي، خود را فرشته نجات آدم معرفي و از قداست و عدالت سخن مي‌رانند گويا ديروز خود و اسلافشان را ازدياد برده‌اند كه در اوج سبوعيت و ددمنشي، هستي جهان بشريت را در ظرف تنگ تعصبات به نيستي تبديل و با انواع رذايل اخلاقي، هويت انسان را به عدم سرراههاي حيواني روانه كردند، اگر سيماي تمدن غرب در آيينه‌ي تاريخ مورد بررسي قرار گيرد، زواياي تاريك اين تمدن فزون طلب بيشتر براي افكار عمومي روشن مي‌گردد، غربيان كه هم‌اكنون خود را دايه‌ي مهربان‌تر از مادر براي بشريت قلمداد مي‌كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:38  توسط هیئت تحریریه  | 

در بزرگداشت شاعر انقلاب عنوان شد:

قزوه؛ شاعري ساده و صميمي، همزاد انقلاب

موسی بیدج در مراسم بزرگداشت علیرضا قزوه در تبیین صمیمیت این شاعر انقلاب گفت: قزوه هرگاه به جمعی وارد می‌شود، مانند کسی است که تازه از زمین کشاورزی برگشته است.

همچنین مجتبی رحماندوست گفت: قزوه از آن دسته شاعرانی است که هم اصلاح‌طلب و هم اصولگرا و هم دین‌دار و هم بی‌دین او را قبول دارند و همواره مورد اعتماد اهل انقلاب بوده است.

به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مراسم بزرگداشت قزوه که عصر دوشنبه، 26 فروردین، در حوزه هنری برگزارشد، محسن مؤمنی – رییس حوزه هنری - با بیان این‌که علیرضا قزوه مخالف برگزاری مراسم بزرگداشت بود، اظهار کرد: این جلسه برای زحمت‌هایی که وی در هند کشیده است، برگزار می‌شود. قزوه در آن‌جا همراه همکارانش کارهای ارجمندی را انجام داد و با توجه به کارهایی که صورت گرفت جای خالی‌اش آن‌جا احساس می‌شود. فعالیت‌های وی نشان داد که همچنان زبان فارسی در شبه‌ قاره هواخواه دارد.

او متذکر شد: قزوه همواره حرمت پیشکسوتان ادبیات را نگاه داشته و هیچ‌گاه بدگویی کسی را نکرده است. به آنهایی که در حقش جفا کردند نیز نیکی کرد. برای دست‌یابی به شهرت اقدامی نکرد و این که همه جا هست، برای این نیست که ببینیم در راستای شهرت تلاش می‌کند؛ بلکه به خاطر احساس وظیفه است و همواره در صحنه شعر و انقلاب حاضر بوده است. آن‌جایی هم که انحرافی در مسیر انقلاب بوده، تذکر داده و فریاد زده است.

در این مراسم همچنین حسین اسرافیلی، گفت: من از قزوه غیر از پاکی ندیده‌ام. در حوزه کاری‌اش همواره تلاش ‌کرده است. بسیاری شعر می‌گویند و کتاب دارند، مدیر فرهنگی هم هستند، اما کم‌تر کسی مانند قزوه دلسوزانه کار می‌کند.

او با تأکید بر این‌که قزوه نسبت به انقلاب با تعهدی خاص حرکت کرده و آثار خوبی را در دفاع از ارزش‌های انقلاب خلق کرده است، به مرور خاطره همکاری‌اش با این شاعر انقلاب اسلامی در سال‌های دهه 60 در مجله «پیام انقلاب» پرداخت و همچنین اظهار کرد: اعتراض قزوه از حنجره خودی است و اعتراض به کم‌رنگ شدن ارزش‌هاست.

محمدرضا عبدالملکیان، شاعر و مدیرعامل دفتر شعر جوان، نیز در سخنانی گفت: علیرضا قزوه به سبب اثرگذاری‌اش در شعر انقلاب از شاعران برجسته ماست و در شمار شاعران متفاوت است. او قلمی روان دارد و برخلاف بسیاری از شاعران که فقط بعضی‌ وقت‌ها شاعر هستند، علیرضا قزوه خیلی وقت‌ها در زندگی‌اش شاعراست. او با کم‌ترین ویرایش آثارش را چاپ می‌کند و نثر خوبی دارد.

عبدالملکیان در ادامه به بیان خاطره‌ای از سفرش به قونیه با قزوه پرداخت و متذکر شد: شخصیت قزوه در بخش فرهنگی نیز سرآمد است. در زمان جنگ فراموش نمی‌کنیم فعالیت‌های گسترده‌ای را در آن سال‌های دشوار به انجام رساند و به واقع مفصل بین دانشگاهیان و شاعران با جبهه و فرهنگ جبهه بود. شب‌های شعر بسیاری را برگزار کرد که در این برنامه‌ها شهید زارعی همگام او بود. جالب است نخستین سفر خارجی ما بدون پاسپورت و ویزا بعد از فتح خرمشهر بود که به اتفاق علیرضا قزوه به فاو رفتیم.

او سپس از انتشار مجموعه شعرهای انتشارات تکا به عنوان دیگر اقدام ارزشمند فرهنگی قزوه یاد کرد و گفت: این اتفاق در دوران مدیریتی محسن پرویز رخ داد و با جدیت و پی‌گیری و انتخاب‌های علیرضا قزوه اکنون مخاطبان شعر 90درصد از شعر امروز ایران را در این مجموعه در اختیار دارند. او همچنین فعالیت‌های بین‌المللی انجام داده؛ از جمله رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان و هند بوده و کارهای ارزشمندی انجام داده است.

این شاعر در پایان به فعالیت قزوه در روزنامه اطلاعات اشاره کرد و گفت: صفحه «بشنو از نی» در این روزنامه مؤثر بود و نخستین‌بار من بیژن نجدی را در این صفحه شناختم. قزوه بسیاری از شاعران و نویسندگان را به جامعه ادبی معرفی کرد و به اعتقاد من در عرصه فرهنگی انقلاب یکه‌تاز بوده است.

در این مراسم همچنین کریم نجفی برزگر، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مرور خاطره‌هایی از همکاری‌اش با علیرضا قزوه در هند پرداخت و عنوان کرد: قزوه شب و روز کار می‌کرد و عمده توجه و تلاشش در معرفی ادبیات انقلاب در هند بود و این کار را با دعوت از شاعران انقلاب پیش می‌برد و در دوران فعالیتش قریب به 100 شاعر انقلاب به هند آمدند و آثاری از آن‌ها در آن‌جا چاپ شد. در مدت چهار سال 50 اثر فاخر چاپ کردند که کار ساده‌ای نیست. من از ابتدای انقلاب تا به حال از میان رایزن‌های فرهنگی کسی را به این همت ندیده‌ام. او بسیار منشأ‌ اثر بود. چاپ نسخه‌ای فاخر از دیوان بیدل دهلوی نیز از کارهای مهم وی بود.

در ادامه، مصطفی محدثی خراسانی شعر خواند و موسی بیدج، مترجم و شاعر، با بیان این‌که آشنایی‌اش با علیرضا قزوه به سال 65 برمی‌گردد، گفت: با همکاری همدیگر صفحه «بشنو از نی» را در روزنامه اطلاعات منتشر می‌کردیم که طرحی نو درانداخت. با قزوه به سفرهای متعددی رفتیم و نخستین سفرمان سال 71 از همین حوزه هنری بود که به سوریه و لبنان رفتیم و زمینه دعوت و حضور سمیع‌ القاسم و مظفر نواب و دیگر شاعران عرب را به ایران فراهم آوردیم. در بیان صمیمیت و سادگی قزوه بگویم هروقت به جمعی می‌رسد، انگار همین الآن از سر زمین با بیلش آمده است.

او سپس به مرور خاطره‌های هم‌سفری‌اش با قزوه پرداخت.

همچنین یوسفعلی میرشکاک، دیگر شاعر انقلاب، در سخنانی گفت: هنگامی که علیرضا قزوه طلوع کرد، ظهور شاعر و هنرمند در ایران دشوار بود. اندک اندک برآمد و در بین شاعران نسل اول انقلاب قرار گرفت و در نهایت فرارفت. او مرا واداشت مجموعه به مجموعه شعر درباره‌اش تجدیدنظر کنم. در هیچ‌کدام از آثارش متوقف نشد و معتقدم هرگز کلاه سرش نمی‌رود. صدهزار مراسم هم برایش بگیرند، او در کارهای بعدی‌اش ضعیف‌تر نمی‌شود.

میرشکاک تأکید کرد: قزوه شعر را در دایره اصلی فعالیت‌هایش قرار داده‌ است و دائم رو به جلو حرکت می‌کند. اگر زنده باشم، در پی آن‌ام کارنامه شاعران نسل اول انقلاب را از انتها به ابتدا بنویسم. قول می‌دهم این بررسی‌ را با آثار قزوه آغاز کنم. امیدوارم هیچ‌وقت دلمشغولی پیدا نکند و از شعر بازبماند.

مرتضی امیری اسفندقه، دیگر شاعر حاضر در مراسم، هم گفت: هرگاه هر جای دنیا صحبت ازانقلاب باشد و بخواهیم شاعری معرفی کنیم، از علیرضا قزوه یاد می‌کنیم. من از او یاد گرفتم می‌توان در مرتبه عالی از شاعری بود، اما همچنان شاگرد ماند.

وی در ادامه به بیان خاطره پرداخت.                                   

مجتبی رحماندوست، نماینده مجلس، نیز علیرضا قزوه را مصداق شعری دانست که می‌گوید موجیم که آسودگی ما عدم ماست و متذکر شد: خواص ما یا عملگرا هستند یا علمایی هستند آن هم از نوع خیلی تنبلش، اما علیرضا قزوه هم فردی عملیاتی و عملگرا و هم هنرمند است. او خستگی‌ناپذیر بودن و امیدواری را توأمان دارد. آدمی است که حرکت می‌کند و دیگران را به حرکت درمی‌آورد. از آن دسته شاعرانی است که هم اصلاح‌طلب و هم اصولگرا و هم دین‌دار و بی‌دین او را قبول دارند و همواره مورد اعتماد اهالی انقلاب بوده است و شعرش مورد توجه مقام معظم رهبری است که خود شاعر برجسته‌ای هستند. قزوه آدمی صادق است و مصداق کسانی است که با پشتکار بدون نق زدن کار می‌کنند. او حجت است بر کسانی که متخصص نق زدن هستند، زیرا نشان داد می‌توان نق نزد و کار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی، مدیرمسؤول روزنامه اطلاعات، نیز در سخنانی گفت: فرهیختگانی در جمع ما بودند که وقتی رفتند، جای‌شان خالی شد. در سال‌هایی صفحه‌ «بشنو از نی» بود به مدیریت علیرضا قزوه و موسی بیدج که بعد از آن تکرار نشد و دیگری ستون «دو کلمه حرف حساب» گل‌آقا بود، که این عزیزان وقتی رفتند، جای‌شان خالی شد. جالب است هر دو این عزیزان در سال‌های دهه 60 در مؤسسه اطلاعات که بودند، ازدواج کردند. علیرضا قزوه فردی فروتن و جامع‌نگر بود و در اعتقاد به ولایت شهره است و هر چقدر به او طنز و متلک گفتند، بر سر باورش ماند و اعتنا نکرد و در دفاع از ولایت باقی ماند.

محسن پرویز، نویسنده و معاون فرهنگی پیشین وزارت ارشاد، نیز با بیان این‌که من و علیرضا قزوه هم‌سن و سال هستیم، گفت: ایامی که از جبهه برگشته بودیم، آماده می‌شدم به دانشگاه بروم و از این‌رو در کنار هم قرار گرفتیم.

او در ادامه به مرور خاطراتی از آن روزها پرداخت. همچنین از چگونگی شکل‌گیری کتاب‌های تکا مطالبی را مطرح کرد و گفت: من از آن سال‌ها تا کنون همواره از نزدیک و دور شاهد رشد و بالندگی این شاعر متعهد انقلابی بودم؛ از آن روزهایی که چندان توجهی به وی نمی‌کردند تا امروز که با خلوص نیت به این جایگاه رسیده است، شاهد تلاش‌هایش بوده‌ام. این نشان می‌دهد اگر اجازه بدهیم بدون تنگ‌نظری جوانان فعالیت کنند، حتما به آدم‌های مؤثری برای شعر و ادبیات انقلاب بدل می‌شوند.

به گزارش ایسنا، در این مراسم سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تأکید بر اهمیت برگزاری جلسه‌های بزرگداشت و نکوداشت، نسبت به آن دسته از کسانی که در برگزاری این دسته برنامه‌ها تشکیک می‌کنند، انتقاد کرد و گفت: برخی افراد برای برگزاری بزرگداشت‌ها نکاتی را از مسائل زندگی فردی مطرح می‌کنند و بیرون می‌کشند که این نگاه سخت‌گیرانه درست نیست و اگر این‌طور باشد، ما فقط درباره معصومین می‌توانیم مراسم بگیریم و این‌که ممکن است کسی در آینده موضع‌گیری‌ای کند که صحیح نباشد، بر اساس این دسته از سخت‌گیری‌ها و احتمال‌ها نباید رفتار کرد؛ باید روحیه قدرشانسی را تقویت کنیم. ای بسا کسانی که زحمت کشیده‌اند، نیاز نداشته باشند؛ اما خب این فرصتی برای الگوسازی فراهم می‌آورد.

وزیر ارشاد تأکید کرد: باید بین آن شاعرانی که متناسب با شرایط نیاز جامعه و برای اهداف انقلاب و رهبری در صحنه آمدند تا کسانی که کنار نشستند و گفتند خب آب‌ها از آسیاب بیفتد، بعد هم ما موضعی می‌گیریم،‌ حتما تفاوتی باشد. کسانی که در آن لحظه‌های سرنوشت‌ساز مایه می‌گذارند، مهم‌اند و اهمیت‌شان بیش‌تر از کسی است که چیزی نگوید تا مبادا به کسی بربخورد.

حسینی متذکر شد: علیرضا قزوه از اول انقلاب در کنار بزرگان شعر انقلاب خدمت کرده است؛ در کنار چهره‌هایی چون قیصر امین‌پور و سیدحسن حسینی،‌ و اکنون خودش نیز مشوق جوان‌هاست. او از آن دسته شاعرانی است که توفیق داشته است آثار متعددی درباره انقلاب خلق کند.

همچنین ابوالقاسم حسینجانی، شاعر و پدر همسر علیرضا قزوه، خطاب به این شاعر گفت: بگذار «مولا ویلا نداشت» شناسنامه‌ات باشد و نگذار هیچ چیز مهر ابطال بر روی این ماجرا بزند.

علیرضا قزوه نیز با تشکر و قدردانی از سخنران‌های مراسم بزرگداشتش گفت: ما کی هستیم که دیگران درباره ما بگویند؟! خیلی از عزیزان برای من معلم هستند. خاطرم هست خدمت علامه حسن‌زاده آملی رسیدیم تا برای ایشان مراسم بزرگداشتی برگزار کنیم. آن مراسم در آمل بود و علامه 20 کیلومتر مانده به آمل به استقبال ما آمد و اگر من به معیار آن استاد می‌خواستم عمل کنم، باید دست تک تک شما را ببوسم. همچنین خانم صفارزاده استاد من بود. واسطه بودم که از وی به عنوان چهره ماندگار تجلیل شود. خدمت ایشان رسیدم. به من تشر زد و گفت: در شرایطی که مردم این وضعیت را دارند، من بروم جایزه بگیرم؟ و یا سیدحسن حسینی در دوران جنگ می‌گفت، خجالت می‌کشم که نامم از من جلوتر می‌رود و من باید پا به پای آن بدوم. همین‌طور زنده‌یاد قیصر در حالی‌که درد داشت و مدام باید به دیالیز می‌رفت، پیش می‌آمد در هنگام درد می‌ایستاد و با علاقه شعر شاعران جوانان را گوش می‌داد. من از این‌ها یاد گرفته‌ام و شرمنده‌ام. این برنامه تقدیر از شعر انقلاب است. من خودم می‌دانم کاری نکرده‌ام. بسیاری از هنرمندان گم‌نام هستند که بی نام و نان کار می‌کنند؛ ما که هم نان و نام داریم و این را شما هدیه کرده‌اید.

در پایان مراسم بزرگداشت علیرضا قزوه که با اجرای سعید بیابانکی همراه بود، با حضور سیدمحمد حسینی‌، کریم نجفی برزگر‌، سیدمحمود دعایی‌، محسن مؤمنی،‌ محمدرضا سنگری‌، امیر خوراکیان‌، محمد حمزه‌زاده‌، علی انسانی‌، جواد محقق‌، ابوالقاسم حسینجانی‌، وحید جلیلی‌، علی‌محمد مؤدب‌، عبدالرحیم سعیدی راد،‌ مرتضی امیری اسفندقه‌، علی داوودی، محمد سرشار‌، همسر علیرضا قزوه‌، محمدرضا ترکی و محسن پرویز، هدایایی به این شاعر انقلاب اسلامی تقدیم شد.

چند شعر از عليرضا قزوه

در شهر يکي نيست چو چشمان تو خون ريز

من شهر نشابورم و تو لشکر چنگيز

اي اشک توام باده و چشم تو پياله

از زلف تو سرشارم و از چشم تو لبريز

پرهيزگران را چه نيازي ست به توبه

يا توبه گران را چه نيازي ست به پرهيز

هر روز يکي خشت مي افتد به سر ما

اي سقف ترک خورده ، به يک باره فرو ريز

اي آينه ي « لست عليهم بمسيطر»

درياب مرا ، حضرت شمس الحق تبريز!

*

ز فرط گريه باران مي چکد از دستم اين شب ها

يکي دستم بگيرد ، مست مست مستم اين شب ها

غزل مي خوانم و سجاده ام پر مي کشد با من

نمي خوابند يک شب عرشيان از دستم اين شب ها

خدا را شکر سوزي هست ، آهي هست ، اشکي هست

همين که قطره اشکي هست يعني هستم اين شب ها

به جاي خون به رگ هايم کبوتر مي پرد تا صبح

تشهد نامه مي بندد به بال دستم اين شب ها

دلي برداشتم با تکه ابري از نگاه خود

به پابوس قيامت بار خود را بستم اين شب ها

*

اين روزها

اسفنديار تبليغ لنز مي کند و

دهقان توس

به برگه هاي جريمه نگاه مي کند و

محمود غزنوي

با بنزي سياه مي گذرد

از چراغ قرمز

اگر دماوندي که قصه از آنجا آغاز شد

همين دماوند است

پس رستم کجاست ؟

گرد آفريد کو ؟

من که در اين خيابان ها

جز سودابه هيچ نمي بينم

 ـ آقا لطفا فندک تان ...

مي خواهم پر سيمرغ را آتش بزنم

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:37  توسط هیئت تحریریه  | 

اضطراب فشار خون را بالا میبرد

یک روانپزشک گفت: افرادی که تحت تأثیر استرس‌های مزمن قرار می‌گیرند همچنین افرادی که از نظر تیپ شخصیتی آسیب‌پذیر هستند و نمی‌توانند استرس‌ها را خیلی خوب مدیریت کنند به افزایش فشار خون دچار می‌شوند.

مهدی تهرانی‌دوست در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت:  افزایش فشار خون یکی از بیماری‌های روان‌تنی است و اضطراب و استرس در افزایش فشار خون نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: علاوه بر عوامل دیگری که در قلب و عروق و کلیه وجود دارد استرس و اضطراب هم معمولاً در بروز فشار خون می‌توانند نقش موثری داشته باشند.

این روانپزشک افزود: استرس‌های مزمن و استرس‌های حاد در این زمینه بی‌تأثیر نیستند.

تهرانی‌دوست ادامه داد: معمولاً استرس‌های حاد بر اثر یک اتفاق ایجاد می‌شود که فرد تحت تأثیر استرس شدید قرار می‌گیرد و بدن با ترشح موادی مواجه می‌شود که این مواد باعث افزایش فشار خون می‌شود.

این روانپزشک ادامه داد: این افزایش فشار خون به طور موقتی است چراکه بعد از مدت کوتاهی می‌تواند کاهش بیابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهارداشت: افرادی که تحت تأثیر استرس‌های مزمن قرار می‌گیرند مثلاً فشارهای روانی از محیط خانواده و محیط کار به آنها وارد می‌شود و همچنین افرادی که از نظر تیپ شخصیتی آسیب‌پذیر هستند و نمی‌توانند استرس‌ها را خیلی خوب مدیریت کنند به افزایش فشار خون دچار می‌شوند.

این روانپزشک ادامه داد: ترشح مواد در بدن این افراد در درازمدت می‌تواند به افزایش چربی‌های مضر خون بینجامد چرا که افزایش این چربی‌ها در دیواره رگ‌های خونی رسوب می‌ کند که رسوب این چربی در نهایت به افزایش ضخامت جداره رگ‌ها منتهی شده که در درازمدت می‌تواند با افزایش فشار خون همراه باشد.

تهرانی‌دوست گفت: استرس‌های مزمن می‌تواند نقش کلیدی در بروز فشار خون‌ داشته باشد به همین دلیل بیمارانی که با افزایش فشار خون مواجه هستند علاوه بر بررسی‌های طبی که به طور معمول در زمینه قلبی و عروقی و کلیه انجام می‌شود از نظر سلامت روان و آسیب‌پذیری آنان نسبت به اضطراب و استرس نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:36  توسط هیئت تحریریه  | 

درباره خواص کیوی چه میدانید؟

يادم مي‌آيد وقتي 9ساله بودم، يك روز پدرم با كيسه‌ای پر از ميوهاي ناآشنا، وارد خانه شد. از دور تصور كردم در درون كيسه سيب‌زميني است اما پدرم گفت به اين ميوه‌ها كيوي مي‌گويند.

چند روزي است در ميوه فروشي آن را ديده‌ام و نهايتاً امروز تصميم گرفتم چند كيلويي از آن بخرم. وقتي جلوتر رفتم و يكي از آنها را در دست گرفتم، متوجه پوست كركدار و متفاوتش شدم كه كاملاً با ميوه‌هايي كه تا آن روز ديده بودم، فرق مي‌كرد. مادرم پوست يكي از آنها را برايم كند و به صورت حلقه حلقه در يك بشقاب چيد و براي امتحان طعمش، به من تعارف كرد. كمي ترش مزه بود اما خوشم آمد به طوري كه تا به امروز هر وقت به من ظرفي از اين ميوه پيشنهاد مي‌شود حتماً يكي از آنها را خواهم خورد.  شما درباره خواص كيوي چه شنيده‌ايد؟ به نظرتان اين ميوه منبع كدام يك از ويتامين‌ها و املاح است؟

ظاهر متفاوت کیوی به همراه طعم خاصش آن را برای همه جالب توجه کرده است. شاید باور نکنید اگر بگوييم که اصلیت این میوه به کشور چین برمي‌گردد و مردم آن دیار به این میوه یانگ‌تاوو می‌گفته‌اند تا آنکه در اوایل قرن بیستم تخم این میوه توسط مسافران نیوزلندی خریداری شد. آنها این میوه را گوس‌بری نامیدند اما در سال 1961 كيوي به عنوان یک دسر گرانقیمت وارد منوي رستوران‌های آمریکایی شد و مردم این کشور نام آن را به کیوی تغییر داده و با این نام، كم كم به تمام دنیا معرفی شد.

پر از ویتامین  C

شما هم دقت كرده‌ايد كه با سرد شدن هوا بسياري از ميوه‌ها و سبزي‌هايي كه منبع ويتامين C هستند در دسترسمان قرار مي‌گيرند. از انواع مركبات گرفته تا كلم‌هاي مختلف و حتي كيوي. انگار خداوند مي‌خواهد با نعمات بي‌پايانش ما را از هر سرماخوردگي و بيماري عفوني محافظت كند. بله اين ميوه نيز يكي از منابع مناسب ويتامين C است و مي‌دانيد كه خوردن مواد غذايي غني از اين ماده مغذي دفعات ابتلا به سرماخوردگي را به حداقل مي‌رساند.

به طوري كه  مطالعات نشان داده‌اند، در هر عدد کیوی متوسط كه 46  کالری انرژی دارد، 57 میلی گرم ویتامین C است. به اين دليل متخصصان تغذيه اين ميوه را منبع عالي اين ويتامين معرفي مي‌کنند. حتماً مي‌دانيد كه بررسي‌ها نشان داده‌اند افرادي كه در برنامه غذايي روزانه خود از انواع  آنتي اكسيدان‌ها استفاده مي‌کنند كمتر به بيماري‌هاي قلبي عروقي، حملات قلبي و انواع سرطان‌ها دچار شده و سيستم ايمني‌شان در شرايط رويارويي با استرس‌ها، قويتر عمل خواهد كرد. يادتان باشد كه هرچه كيوي‌هايتان رسيده‌تر باشند، آنتي اكسيدان بيشتري خواهند داشت و مغذي‌تر خواهند بود.

فيبري محافظ  قلب

علاوه بر ويتامين C، كيوي منبع غذايي مناسب فيبر نيز هست.  به طوري كه در هر عدد از آن  5/2 گرم از اين ماده مغذي وجود دارد. جالب است بدانيد، بررسي‌ها نشان داده‌اند، رژيم‌هايي كه فيبر غذايي بالايي دارند، نمي‌گذارند سطح كلسترول به حد غيرمجاز و بيمارگونه برسد پس در محدوده طبيعي باقي مي‌ماند و به اين ترتيب ريسك ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي و حملات قلبي كم مي‌شود.

همچنين، به دليل باند شدن فيبرها به تركيبات سمي در روده بزرگ و دفع سريعترشان، احتمال بروز سرطان كولون به حداقل مي‌رسد و سطح قند خون نيز در حد طبيعي تنظيم مي‌شود. به اين دليل خوردن اين ميوه براي ديابتي‌ها، كساني كه سابقه بيماري قلبي دارند و يا چربي خونشان بالاست، توصيه مي‌شود.

آسم و کیوی

همانطور كه گفتيم اين ميوه سرشار از ویتامین  C است. ديده شده، دريافت اين ماده مغذي در کاهش علایم بیماری آسم بسیار موثر است. از اين‌رو، متخصصان تغذیه کلیه منابع غذايي این ويتامين را به بیماران توصیه می‌کنند.

به علاوه، در مطالعه‌ای که روی 18737 کودک ساکن مرکز و جنوب ایتالیا به انجام رسیده، مشاهده شده است کودکانی که در هفته پنج تا هفت عدد كيوي را میل می‌کنند دارای علایم تنفسی کمتری نسبت به کودکانی هستند که فقط یک عدد از این میوه را مي‌خورند. آنها کمتر به سرفه خصوصا سرفه‌های شبانه و مزمن مي‌افتند و در كل شمار اين سرفه‌ها کاهش چشمگیری پيدا می‌کند. به طوری که سرفه‌های شدید به میزان 41 درصد و کلیه علایم به میزان 32 درصد افت مي‌کند.

در خانه و آشپزخانه                                            

در هنگام خرید كيوي، يكي از آنها را در میان انگشتانتان قرار داده و درصورتی كه بر اثر فشار جزیي، نرمی در زیر دستانتان احساس شد، بهتر است آن را نخرید. این میوه را می‌توانید در دمای اتاق البته به دور از نور آفتاب و گرما قرار دهيد و نهايتاً چند روزي آن را ذخیره کنید. هرگز این میوه را در کنار سیب، گلابی و يا موز قرار ندهید زیرا از این میوه‌ها گازی متساعد می‌شود که موجب رسیدن بیش از اندازه كيوي‌ها خواهد شد اما در صورتی که میوه شما نارس است می‌توانید آن را در کاغذ به همراه میوه‌های ياد شده قرار داده تا فرایند رسیدن انجام شود.

منبع : هفته نامه سلامت

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 8:35  توسط هیئت تحریریه  |